EN

13.11.2024, 12:35 Wersja do druku

Warszawa. Maciej Cegielski odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Inne aktualności

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie b. dyrektora i chórmistrza Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Macieja Cegielskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał za wybitne zasługi dla rozwoju kultury polskiej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Maciejowi Cegielskiemu wieloletniemu dyrektorowi i chórmistrzowi Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im.T. Sygietyńskiego" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

"Order przekazał na ręce najbliższej rodziny Marek Rymsza Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się we wtorek w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie" - czytamy w informacji prasowej.

"Całe swoje życie poświęcił muzyce, miłości i ... układaniu klocków Lego. Wszystko, co robił, robił kreatywnie, z pasją i na poważnie. Jego wizytówką był zawsze profesjonalizm" - powiedziała jego córka, Katarzyna. "Niezależnie czy dyrygował chórem amatorskim, czy zawodową orkiestrą zawsze był świetnie przygotowany, miał jasno określone cele interpretacyjne i dokładnie wiedziałeś jak je osiągnąć" - wskazała.

"Miał niezwykły dar zjednywania do siebie ludzi, z którymi współpracował. Charakterystyczne poczucie humoru, ironiczne czasem spojrzenie na rzeczywistość, potrafiło rozchmurzyć nawet największych pesymistów" - dodała.

"Pożegnania zawsze są trudne. Szczególnie, gdy żegna się kogoś, z kim tak wiele nas łączyło. "Mazowsze" odprowadziło dziś na wieczny spoczynek Macieja Cegielskiego, naszego chórmistrza, dyrygenta, a przede wszystkim Przyjaciela. Macieju, pozostaniesz w naszych sercach na zawsze!" - podał w mediach społecznościowych Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Maciej Cegielski urodził się w 1951 r. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej. Pracę zawodową rozpoczął w Operetce Warszawskiej. Przez wiele lat był chórmistrzem i kierownikiem chóru Teatru Wielkiego w Warszawie, następnie chórmistrzem chóru Filharmonii Narodowej, był również kierownikiem chóru Teatru Muzycznego Roma i kierownikiem muzycznym Zespołu Mazowsze. Pracował w ruchu amatorskim, prowadząc m.in. Warszawski Chór Nauczycieli, Warszawscy Madrygaliści, Kameralny Zespół Wokalny Ars Chori, chóry studenckie Politechniki Warszawskiej, SGGW oraz chóry w Wołominie i Tłuszczu. W latach 2003-2004 był kierownikiem chóru Opery Na Zamku w Szczecinie. Był pierwszym dyrygentem chóru, następnie po dwuletniej przerwie na pracę w Szczecinie, pracował z nim do 2012 r. Zmarł 4 listopada br. w wieku 73 lat.

Źródło:

PAP