EN

28.07.2023, 12:11 Wersja do druku

Warszawa. Krzesimir Dębski i String Connection Plus na Jazie na Starówce

Inne aktualności

Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Krzesimira Dębskiego, wybitnego muzyka, lidera słynnej w latach 80. formacji String Connection odbędzie się w sobotę 29 lipca w ramach festiwalu Jazz na Starówce.

"Krzesimir Dębski, artysta wyjątkowy - wirtuoz skrzypiec, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent, który porusza się równie swobodnie w świecie jazzu i muzyki klasycznej, po dziesięciu latach wraca z koncertem na nasz 29. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce" – zaznaczyła w rozmowie z PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje ten warszawski festiwal.

W sobotę na Starym Mieście wystąpi zespół String Connection Plus w składzie: Krzesimr Dębski – skrzypce; Andrzej Olejniczak – saksofon; Zbigniew Wrombel – kontrabas; Krzysztof Przybyłowicz – perkusja; Andrzej Jagodziński – fortepian; Piotr Wrombel – fortepian; Adeb Chamoun - instrumenty perkusyjne.

"Naturalnie, bohaterem koncertu będzie Krzesimir Dębski. Jego intensywna obecność na scenie i zamiłowanie do improwizacji jazzowej sprawią bez wątpienia przyjemność słuchaczom. Będzie dużo znakomitej muzyki, którą zapewni cały zespól jak też grający na dwóch fortepianach pianiści: Andrzej Jagodziński i Piotr Wrombel" - zaznacza Strzelczyk-Wojciechowska.

Krzesimir Dębski, urodzony w 1953 roku, kompozytor, dyrygent i skrzypek jazzowy, studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej kompozycję u Andrzeja Koszewskiego i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Debiutował jako muzyk jazzowy w zespole Warsztat na festiwalu Jazz nad Odrą w roku 1975 we Wrocławiu. Jako lider i skrzypek zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w wielu krajach Europy oraz w USA i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz nagrody Ministerstwa Kultury im. St. Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku" w ankietach magazynu "Jazz Forum".

"Jest jazzowym skrzypkiem improwizatorem należącym do nurtu postcoltrainowskiego" – charakteryzuje Dębskiego w szkicu biograficznym Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma "Down Beat", zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Dokonał wielu nagrań dla potrzeb radia (Opole, Szczecin, Malmoe, San Francisco, Oslo, Baden-Baden, Warszawa), uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych.

Skomponował ponad 40 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Dębski tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych krajowych oraz zagranicznych.

Krzesimir Dębski jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich słynnych artystów, jak: Jose Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Bartłomiej Nizioł, Adam Makowicz, zespół Canadian Brass.Skomponował ponad 100 piosenek, m. in. takie przeboje jak: "Czas nas uczy pogody", "Diamentowy kolczyk", "Przyszli o zmroku", "Zakazany owoc", czy też piosenki z filmu "Klan", "Kingsajz", "Na dobre i na złe", "Dumka na dwa serca".

String Connection to jedna z najważniejszych formacji fusion lat 80. Grupa została utworzona przez skrzypka i kompozytora Krzesimira Dębskiego w 1981. Zespół natychmiast zyskał uznanie słuchaczy i krytyków; występował na Jazzie nad Odrą i Jazz Jamboree. W 1983 zdobył I nagrodę na prestiżowym festiwalu Hoeilaart w Belgi; w latach 1983-86 był najwyżej notowanym zespołem elektrycznym w rankingu Jazz Top magazynu "Jazz Forum". String Connection nagrał ok. dziesięciu albumów, koncertował w Europie, USA i Kanadzie, wylansował kilka hitów, które stały się jego muzycznymi wizytówkami.

Koncerty festiwalowe Jazz na Starówce odbywają się w każdą sobotę do 26 sierpnia. Ich organizatorem jest Fundacja Jazz Art. Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Bernat

Wątki tematyczne