Justyna Sobczyk zwyciężyła w konkursie na dyrektora/dyrektorkę Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Obejmie stanowisko od września tego roku, na pięć sezonów artystycznych. Była jedną z jedenastu osób, które wystartowały w konkursie.
Podczas drugiego posiedzenia komisji, które odbywało się w dniach 2-3 stycznia br., przeprowadzono rozmowy indywidualne ze wszystkimi kandydatkami i kandydatami, którzy spełnili warunki formalne konkursu. Komisja zarekomendowała Prezydentowi Warszawy Justynę Sobczyk na dyrektorkę Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich. Przedstawioną koncepcję uznała za najlepszą.
Fragment zwycięskiej koncepcji
Teatr Ochoty w naszej wizji to teatr, który słucha, który jest w kontakcie z młodymi osobami i rozwija relacje z nimi poprzez różne formy uczestnictwa w budowaniu i realizacji programu. To teatr, który wzmacnia i który inspiruje, wspierając młodzież w funkcjonowaniu we współczesnym świecie na jej własnych zasadach. Teatr Ochoty to także teatr, który przegląda się i czerpie z innych dziedzin, zajmujących się młodzieżą: psychologii, socjologii neurologii, neurodydaktyki, współczesnych nurtów pedagogicznych i alternatywnych modeli edukacji, sztuki współczesnej. Chcemy, by Teatr Ochoty wchodził w relacje z innymi instytucjami, wytwarzającymi system, w którym młodzi są zanurzeni – przede wszystkim rodziną i szkołą. Teatr Ochoty ma być również miejscem bezpiecznym, w którym każda jednostka może być sobą, wyrażać swoją tożsamość bez obaw bycia ocenianą czy zmuszaną do ukrywania indywidualnych cech, takich jak styl ubierania się czy sposób mówienia. To przestrzeń wolna od uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową, rasę, orientację seksualną czy status społeczno-ekonomiczny.
Justyna Sobczyk
Reżyserka, pedagożka teatru, założycielka warszawskiego Teatru 21 (2005), współtworzy zespół Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21, członkini Zarządu Fundacji Teatr 21, współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru ( 2010) Inicjatorka działań na polu pedagogiki teatru w Polsce, od 2005 roku związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie od 2014 roku współkieruje wraz z dr Zofią Dworakowską ( Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) studiami podyplomowymi Pedagogika Teatru. Wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej). Ukończyła Universität der Künste w Berlinie (dwuletnie podyplomowe studia pedagogiki teatru w ramach stypendium DAAD), Akademię Teatralną w Warszawie (zaoczny wydział wiedzy o teatrze), Uniwersytet Mikołaja Kopernika (pedagogika specjalna). Absolwentka programów Szkoły Liderów: „Dwa sektory, jedna wizja” oraz Laboratorium Innowacji Liderskich.
Skład Komisji konkursowej
Komisja konkursowa obradowała w składzie: Artur Jóźwik – przedstawiciel Miasta Stołecznego Warszawy, przewodniczący komisji; Aneta Subda-Kamola i Magdalena Klepczarek – Miasto Stołeczne Warszawa; Paweł Szkotak – przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów; Krzysztof Szuster – przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich; Joanna Jonczyk i Zofia Krystman – przedstawicielki zespołu pracowników Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich.
Teatr Ochoty
Założony w 1970 r. przez Halinę i Jana Machulskich jest szczególnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy, łącząc działalność artystyczną z szeroko zakrojonym programem edukacji teatralnej. Ogólnopolskim fenomenem jest funkcjonujące przy instytucji Ognisko Teatralne, które wychowało kilka pokoleń artystek i artystów teatru. Ważnym rysem działalności teatru jest zaangażowanie społeczne przejawiające się w otwartości na mieszkanki i mieszkańców Ochoty oraz w aktywnym wspieraniu lokalnych instytucji i organizacji. Począwszy od 2020 roku Teatr przyznaje Nagrodę im. Haliny Machulskiej – osobom zajmującym się edukacją teatralną i artystyczną. Teatr Ochoty działa również aktywnie na rzecz dostępności kultury, współorganizując Festiwal Kultury Bez Barier.