EN

3.01.2025, 13:18 Wersja do druku

Wrocław. Nowy Rok z Pantomimą

Proponujemy rozpoczęcie Nowego Roku z WTP. W repertuarze na styczeń i luty znajdziecie: familijny spektakl „Królowa. Baśń podwórkowa” Artura Borkowskiego, premierę przedstawienia teatralnego wyłonionego w ramach Konkursu na Debiut, czyli MOBY DICKA w reż. Jakuba Zalasy, najnowszą produkcję Martyny Majewskiej, czy dawno niegrane przedstawienie „Czyż nie dobija się koni?” w reż. Radosława Rychcika. 

fot. Natalia Kabanow, "Stado. W środku jesteśmy baśnią"

◆ „Królowa. Baśń podwórkowa” z inspiracji Królową śniegu Hansa Ch. Andersena w reż. Artura Borkowskiego 

„Królowa. Baśń podwórkowa” to lekka i opowiedziana z wdziękiem i humorem historia Gerdy poszukującej porwanego przez Królową Śniegu Kaja. Historia o przyjaźni z pewnością rozgrzeje niejedno serce podczas zimowych wieczorów. Spektakl dedykowany jest dzieciom powyżej 4 roku życia.

- To jest opowieść o posiadaniu. Co znaczy posiadać przyjaciela? Jaka jest wartość przyjaźni na odległość, do której się dąży? Jest oczywiście królowa, która chce rządzić wiecznie, wszystko zamrażać. Staramy się ją uwalniać z tego przekleństwa chęci władzy. Wypuszczamy ją do ludzi. (...) Dla nas ważne jest, że zachowujemy klimat dzieła H.Ch. Andersena, o którym mówiło sie, że jego baśnie są smutne. One nie są smutne, tylko prawdziwe. On nie traktował dzieci protekcjonalnie, ale jak normalnych ludzi, na świecie gdzie jest smutek, jest odejście, a mimo to znajdujemy coś, co pozwala poczuć się dobrze - mówi Artur Borkowski, reżyser spektaklu. 

Spektakle: 10 stycznia | godz. 17:00, 11 i 12 stycznia | godz.  16:00, 7, 8, 9 lutego | godz. 17:00 | Podwórko - Scena Zimowa WTP, aleja Dębowa 16.  

◆ „MOBY DICK” reż. Jakub Zalasa | PREMIERA  

Premiera przedstawienia laureata Konkursu na debiut. Widzowie oddając swojego na trzy finałowe koncepcje reżyserskie, zdecydowali, że do produkcji skierowany zostanie MOBY DICK, a koncepcja Jakuba Zalasy jest wg naszej widowni najciekawsza. 

„Moby Dick" to legendarna powieść Hermana Melville'a. Opowiada o losach kapitana statku Pequod, który dręczony obsesją wyrusza w podróż w celu zemsty na tytułowym białym wielorybie. Reżyser czyta ten tekst nie tylko przez pryzmat uniwersalnej prawdy wpisanej w dzieło, ale przede wszystkim proponuje „Moby'ego Dicka" opartego o wiarę w piękno natury i porozumienie międzygatunkowe. 

Premiera: 31 stycznia | godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62. 

Spektakle: 1 lutego | godz. 19:00, 2 lutego | godz. 17:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

◆  „STADO. w środku jesteśmy baśnią”, reż. Martyna Majewska

Ostatnia premiera WTP „to surrealistyczny teatralny dadaizm będący obrazem dzisiejszego przebodźcowanego społeczeństwa zbudowanego z chaosu i przypadkowości. Spektakl z całą listą nawiązań i parodii jest niczym scrollowanie” jak pisał Marcin Wojciechowski na Och Kultura. 

Przedstawienie Martyny Majewskiej inspirowane jest filmami: „Osada” w reż. M. Night Shyamalana, „Dogville” w reż. Larsa von Triera, „Midsommar” w reż. Ari Aster oraz reportażami „Światy wzniesiemy nowe” autorstwa Urszuli Jabłońskiej.

Majewska proponuje nam projekt doskonałego świata, który nie może być doskonały. Bo kiedy nie umiemy sobie poradzić z nieposłuszeństwem, frustracją albo po prostu głupotą - sięgamy po to, co potępiamy. Bo jest w zasięgu: terror z miłości, przemoc dla dobra i zawsze skuteczny strach.

Spektakle: 19 lutego | godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

 ◆ „Czyż nie dobija się koni?”, reż. Radosław Rychcik

 Długo wyczekiwany przez publiczność spektakl Radosława Rychcika po kilkumiesięcznej nieobecności powraca na afisz WTP. Ten morderczy wyścig o pieniądze, szczęście i przetrwanie powstał na podstawie powieści Horace'a McCoya pod tym samym tytułem i głośnego filmu Sydneya Pollacka z brawurową rolą Jane Fondy. We pantomimie w roli Glorii zobaczymy wspaniałą Agnieszkę Dziewę. Towarzyszyć jej będzie aktorski popis całego zespołu Pantomimy. Taneczne maratony to popis kunsztu, kondycji i niewyczerpanej siły zespołu WTP.

Rzecz dzieje się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ofiary kryzysu finansowego tańczą w konkursie tanecznym, w którym główną nagrodą jest duża suma pieniędzy. To opowieść o biedzie, głodzie, pieniądzu i walce o przetrwanie.

To również opowieść o determinacji, marzeniach, nadziejach i wytrwałości. To historia o złudzeniach i ich utracie, to historia o tym, że w człowieku coś pęka, coś się łamie i nie można tego poskładać.

Spektakle: 22 lutego | godz. 19:00, 23 lutego | godz. 17:00 Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

◆ STUDIO PANTOMIMY 

Kolejne zjazdy w ramach legendarnej formy kształcenia mimów zaplanowaliśmy w terminach: 18 – 19 stycznia i 15 – 16 lutego. Projekt kształcący zarówno w technice pantomimy, jak i w zakresie współczesnych technik pracy z ciałem i ruchem czy dramaturgii teatru ruchu, odbywać się będzie w niezmienionej formule comiesięcznych, weekendowych zjazdów. 


 


Źródło:

Materiał nadesłany