EN
3.12.2021, 19:14 Wersja do druku

Warszawa-Kraków. Cztery spektakle TR Warszawa w programie 14. Boskiej Komedii

mat. organizatora

W ramach tegorocznego 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie znalazły się aż cztery spektakle z repertuaru TR Warszawa.

W programie Konkursu Polskiego INFERNO 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia pokazany zostanie spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. W programie Konkursu Młodych PARADISO publiczność festiwalowa zobaczy “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego oraz “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej - produkcję Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie koprodukowaną z TR Warszawa. W programie tegorocznego festiwalu, w ramach sekcji PURGATORIO odbędą się także pokazy spektaklu “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala, koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Boska Komedia

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia organizowany jest od 2008 roku w grudniu przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bartosz Szydłowski. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia składa się z kilku sekcji: sekcja INFERNO, czyli Konkurs Polski, sekcja PARADISO, czyli przegląd przedstawień reżyserek i reżyserów młodego pokolenia, PURGATORIO - spektakle i spotkania towarzyszące głównemu programowi. W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 festiwal został przeniesiony do internetu; Boska Komedia 2020 w wersji online odbyła się bez konkursu. Po rocznej, pandemicznej przerwie Festiwal wraca do konkursu INFERNO, z udziałem 9 spektakli zrealizowanych w mijający sezonie. Konkursowy będzie również przegląd 10 spektakli młodych twórców i twórczyń PARADISO. Oba konkursy oceniać będą jurorki i jurorzy z Bośni i Hercegowiny, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Rosji oraz Rumunii. W kategorii INFERNO w jury zasiądą Marina Davidova, Katerina Evangelatos, Oana Cristea Grigorescu, Rolf C. Hemke i Haris Pašović, zaś w kategorii PARADISO Carlos Aladro, Geoliane Arab, Peter Carp i Kristina Savickienė. Festiwal od lat cieszy się też dużą renomą międzynarodową, stanowiąc jednocześnie showcase dla zagranicznych kuratorek, kuratorów, selekcjonerek, selekcjonerów, dyrektorek, dyrektorów największych festiwali artystycznych na świecie. Nagrody festiwalu ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Uroczysta gala odbędzie się 11 grudnia br. w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

14. Międzynarodowy Festiwal BOSKA KOMEDIA odbywa się w Krakowie od 3 do 12 grudnia 2021 roku. W sekcji INFERNO tegorocznego festiwalu, oprócz spektaklu TR Warszawa “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej znalazły się takie tytuły jak: “Czerwone nosy” w reżyserii Jana Klaty, “Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, “TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979” w reżyserii Wojciecha Farugi, “TIKI I INNE ZABAWY” w reżyserii Dominiki Knapik, “Wstyd”w reżyserii Małgorzaty Wdowik, “Halka” w reżyserii Anny Smolar, “KOMEDIA. WUJASZEK WANIA” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i “Sonata Jesienna” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

W sekcji PARADISO 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, oprócz spektaklu TR Warszawa “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego oraz spektaklu “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa zostaną pokazane takie przedstawienia jak: “Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremko, “Silenzio!” w reżyserii Ramony Nagabczyńskiej, “Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc, “Bezpieczne miejsce” w reżyserii Tomasza Fryzła, “Arianie” w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego, “Popatrz na mnie” w reżyserii Ewy Kaim, “Darwin albo dzieci ewolucji” w reżyserii Magdaleny Miklasz oraz “Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

W ramach sekcji PURGATORIO w ramach festiwalu odbędą się pokazy m.in.“3SIÓSTR” w reżyserii Luka Percevala, produkcji TR Warszawa, koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie oraz “Odyseja” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (pokazy w styczniu 2022 roku).

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu.

TR Warszawa na Boskiej Komedii

"Onko" / fot. Monika Stolarska / mat. teatru

Inne aktualności

TR Warszawa nie po raz pierwszy bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Pierwszy raz zespół TR Warszawa pojawił się na tym prestiżowym krakowskim festiwalu w 2009 roku z dwoma spektaklami w reżyserii Grzegorza Jarzyny, “Między nami dobrze jest” i “T.E.O.R.E.M.A.T.”. W 2013 roku byliśmy obecni na krakowskim festiwalu ze spektaklem “Nietoperz” w reżyserii Kornéla Mundruczó. Kolejny raz w 2014 roku prezentowaliśmy “Drugą kobietę” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W kolejnych latach prezentowaliśmy spektakl “Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej (2015), “Holzwege” w reżyserii Katarzyny Kalwat (2016), “Robert Robur” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (2016), “Proces” w reżyserii Krystiana Lupy (2017; koprodukcja Nowego Teatru, Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, STUDIA teatrugalerii i TR Warszawa), oraz “Strach” w reżyserii Małgorzaty Wdowik. W 2019 roku w ramach konkursu INFERNO prezentowane były aż dwa spektakle “Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó oraz “Innych Ludzi” w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Spektakle TR Warszawa były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane przez jury Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. W 2009 roku Wyróżnienie Specjalne otrzymała Dorota Masłowska za tekst ‘Między nami dobrze jest” , a sam spektakl TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny otrzymał nagrodę Grand Prix W tym samym roku Jacqueline Sobiszewski dostała wyróżnienie za reżyserię świateł w “T.E.O.R.E.M.A.T.”w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W 2014 roku Danuta Stenka otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki za rolę w “Drugiej kobiecie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W roku 2016 nagrodę za najlepsze multimedialne opracowanie wizualne w spektaklu "Robert Robur" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego otrzymał Robert Mleczko. Szczególnie wyjątkowy był rok 2019, kiedy to zespół TR Warszawa otrzymał na festiwalu aż 5 nagród: nagrodę za Najlepsze Przedstawienie (Grand Prix) dla "Cząstek kobiety" w reżyserii Kornela Mundruczo, Pierwszą Nagrodę Aktorską za rolę kobiecą dla Justyny Wasilewskiej oraz Drugą Nagrodę Aktorską za rolę męską dla Dobromira Dymeckiego w "Cząstkach kobiety". Ponadto zespół TR Warszawa wyróżniony dwoma nagrodami za spektakl “Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny: za Najlepszą Muzykę dla Piotra Kurka, Krzysztofa Kaliskiego oraz Michała DJ B Olszańskiego, Bartosza Kruczyńskiego, Arka RAS Sitarza, Rafała Grobela, Wojciecha Sokoła Sosnowskiego, Macieja Szymborskiego i Łukasza Falińskiego oraz za Najlepsze Multimedia dla Radka Ładczuka, Julii Nędzyńskiej, Macieja Chorążego, Adriena Cognaca, Luki Rayskiego, Anny Axer-Fijałkowskiej, Aleksandra Prowalińskiego, Piotra Czarneckiego, Krzysztofa Fischera, Wiktora Zmysłowskiego, Aleksandry Żwan, Krystyny Czubówny, Michała Nogasia, Jerzego Sosnowskiego, Michała DJ B Olszańskiego, Jerzego Szelewicza, Łukasza Jary i Adriana Hutyriaka.

ONKO

Prezentowany w ramach sekcji konkursowej INFERNO na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia 5 grudnia 2021 roku o godzinie 17:00 na scenie kameralnej Narodowego Starego Teatru spektakl TR Warszawa “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej osadzony jest w osobistych doświadczeniach, które połączyły reżyserkę i Sebastiana Pawlaka, aktora TR Warszawa. To, co okazało się być najtrudniejsze, zaszczepiło w nich wiarę, że nawet najczarniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę.

Spektakl współtworzą Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr, dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu oraz Karol Radziszewski (twórca scenografii i kostiumów) i Agata Maszkiewicz, która odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Kostiumy zrealizowała Aleksandra Andrychowicz, asystentkami reżyserki są: Malwina Szumacher (do 31 grudnia 2020) oraz Katarzyna Gawryś-Rodriguez (od 1 stycznia 2021), inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Karolina Pająk-Sieczkowska. Projekt rozwijany był w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non Fiction 2020. Pierwotnie premiera „ONKO” z udziałem publiczności na żywo miała odbyć się w grudniu 2020 roku, ale ze względu na obostrzenia pandemiczne premiera została przeniesiona na marzec br. W związku z ogłoszonym wczesną wiosną br. kolejnym czasowym zamknięciem teatrów dla publiczności w woj. mazowieckim planowana na 19 marca br. premiera „ONKO” z udziałem publiczności została przeniesiona 19 czerwca br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 21 marca br. odbyła się premiera online spektaklu, która transmitowana była na żywo ze sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 za pośrednictwem platformy TR Online. Reżyserką transmisji była reżyserka filmowa, Jagoda Szelc. Spektakl prezentowany był w głównym programie Noordezoon Fesitval w Groningen i na Sopot Non-Fiction w ramach TR ON TOUR 2021/2022.

"Serce" / fot. Monika Stolarska / mat. teatru

SERCE

W ramach sekcji PARADISO 9 grudnia br. o godzinie 18:00 na scenie kameralnej Narodowego Starego Teatru w ramach Festiwalu Boska Komedia w Krakowie pokażemy “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego, laureata nagrody Debiut TR 2019. “SERCE” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera. Premiera spektaklu “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego zainspirowanego opowiadaniem Josepha Conrada „Heart of Darkness” (“Jądro ciemności”) odbyła się 5 marca 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Wiktor Bagiński, laureat nagrody Debiut TR 2019 jest także autorem adaptacji; autorką scenariusza “SERCA” jest Martyna Wawrzyniak. Autorką scenografii jest Ania Oramus, kostiumy stworzył Marcin Kossakowski, światło i wideo – Natan Berkowicz, muzykę – Bartek Prosół, a choreografię – Krystyna Lama Szydłowska. Asystentem reżysera jest Wojciech Sobolewski, inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Magda Igielska we współpracy z Marią Herbich. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa, Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta oraz Aleksandra Popławska. Spektakl prezentowany był w ramach TR ON TOUR 2021/2022 podczas 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). Po pokazach “SERCA” w Krakowie spektakl będzie można zobaczyć na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 14-16 stycznia 2022 roku.
Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019) oraz Wojtek Rodak (Debiut TR 2021).

KLUB
W ramach sekcji PARADISO 7 grudnia br. o godzinie 21:00 na scenie klasycznej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie festiwalowa publiczność zobaczy także spektakl Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. To oparta na reportażu Matilday Voss Gustavsson opowieść, która nie dzieje się w Polsce, i nie rozgrywa się w środowisku teatralnym, i nie ma nic wspólnego ze szkołą teatralną, stała się z inicjatywy aktorek, studentek dyplomowego roku Akademii Teatralnej, punktem wyjścia do pracy nad spektaklem. Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańska, Emilia Walus zaprosiły do współpracy reżyserkę Weroniką Szczawińską. Wraz z innymi współtwórczyniami – Dobrawą Borkałą (współautorstwo koncepcji scenicznej, konsultacje terapeutyczne i praca z oddechem), Martą Szlasą-Rokicką (asystentka reżyserki), Martą Szypulską (kostiumy, przestrzeń), Teoniki Rożynek (muzyka) – zapraszają widzki i widzów, aby dołączyli do klubu: elitarnego miejsca, w którym każdy zawsze chciał się znaleźć; w którym oddycha się sztuką, a życie to nieustający wernisaż – zakłócany jedynie przez okazjonalnie rozsiewane plotki. Prapremiera spektaklu miała miejsce 28 czerwca 2021 roku w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Spektakl premierowy w TR Warszawa zaprezentowany został 3 września br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.
Tuż przed krakowską prezentacją spektaklu, “KLUB” zostanie pokazany 4 i 5 grudnia 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

"3Siostry" / fot. Monika Stolarska / mat. teatru

3SIOSTRY
W sekcji PURGATORIO, prezentującej najciekawsze produkcje sezonu 11 grudnia br. o godzinie 19:15 na dużej scenie Narodowego Starego Teatru zostanie pokazany spektakl wyprodukowany przez TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie “3SIOSTRY” w reżyserii. Luka Percevala. Belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Autorem adaptacji sztuki Antona Czechowa“Trzy siostry” jest reżyser Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim – Jacek Telenga, asystentką kostiumografki – Karolina Bramowicz, inspicjentami – Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie). Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Tuż po warszawskiej premierze spektakl prezentowany był na Pilsen International Festival, a także otwierał 10. Międzynarodowy Festiwal DIALOG “3SIOSTRY” były częścią programu tegorocznego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, na którym zostały wyróżnione nagrodą publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu, a Oksana Czerkaszyna za role w spektaklach “3SIOSTRY” i “Jądro Ciemności” z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu.

BEZPIECZNE MIEJSCE
Warto wspomnieć również, że w podczas festiwalu, 8 grudnia br. o godzinie 17:00 na małej scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w ramach sekcji Paradiso, zaprezentowany zostanie spektakl “Bezpieczne Miejsce” w reżyserii Tomasza Fryzła, laureata wyróżnienia w ramach tegorocznej nagrody Debiut TR 2021. „Bezpieczne miejsce” ma swój początek jeszcze przed pandemią. Czworo studentów pod opieką Marcina Wierzchowskiego przygotowało egzamin, będący odpowiedzią na pytanie: kim jest protagonista naszych czasów? Pokazana w marcu 2020 roku etiuda o pokoleniu współczesnych katastrofistów okazała się koncepcją na tyle pojemną, że stała się punktem wyjścia do pracy nad większą całością – „Bezpiecznym miejscem”.W rolę dwójki bohaterów wcielą się Kinga Bobkowska i Adam Borysewicz. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Fryzeł, za tekst i dramaturgię odpowiada Piotr Froń, za muzykę Michał Lazur, zaś inspicjentką jest Monika Weis.

Zanim publiczność festiwalu w Krakowie zobaczy spektakl, “Bezpieczne miejsce” prezentowane będzie na 30 listopada o godz. 19:00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 w ramach rezydentury reżyserskiej - wyróżnieniem w konkursie “Debiut TR 2021”, w ramach LINII NOWYCH TALENTÓW.

TR ON TOUR 2021/2022
Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca br. W ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia br. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września br. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 17, 18 i 19 września br. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września br. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzyły Międzynarodowy program Festiwalu Teatralnego SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września br. byliśmy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października br. spektakl “3SIOSTRY” zaprezentowaliśmy na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października br. pokazany został na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada br. spektakl “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzy 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada br., w ramach TR TOUR 2021/2022 byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “CZĄSTKI KOBIETY”. W najbliższych tygodniach w siedzibie TR Warszawa zagramy m.in. “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, “CZĄSTKI KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó oraz “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany