EN

26.01.2022, 08:32 Wersja do druku

Warszawa. Koniec Curie City na Powiślu. "Nie jesteśmy już w stanie płacić czynszu"

Inne aktualności

Joanna Klass, która na Powiślu prowadzi Curie City, musi do końca lutego zamknąć swoją eksperymentalną przestrzeń. Powodem jest podwyżka czynszu. - Pójdziemy zawiązać Złotej Kaczce szalik i to będzie koniec naszego festiwalu tutaj, na Powiślu - mówi Klass.

To koniec eksperymentalnej przestrzeni artystycznej, prowadzonej przez Joannę Klass, zasłużoną dyplomatkę kulturalną, która w Instytucie Adam Mickiewicza odpowiadała za promocję polskiego teatru za granicą. Ponad trzy lata temu założyła na Powiślu naprzeciwko fontanny ze Złotą Kaczką przy ul. Tamka małą galerię sztuki - Curie City.

W lokalu, który pomieści 10 osób, prezentowano filmy artystyczne, prowadzono wykłady, czytania performatywne, organizowano pokazy mody, małe spektakle teatralne. Curie City m.in. od razu zareagowało na polityczną nagonkę na środowisko LGBT+. Zorganizowało cykl spotkań i performance'ów o kulturze.
Koniec Curie City na Powiślu

Dni działania galerii sztuk wszelakich, jak mówi Klass, dobiegają jednak końca. Od dłuższego czasu trudno jej było pogodzić działalność non-profitową dla młodzieży artystycznej, która za pokazywanie swoich prac sama nie płaciła, ale otrzymywała skromne wynagrodzenie. - Łatwiej było nam przetrwać lockdown, gdy miasto dało nam zniżkę czynszu. Już od lata 2021 roku wynosił 3200 zł - mówi Klass.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Koniec Curie City na Powiślu. "Nie jesteśmy już w stanie płacić czynszu"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.