Instytut Teatralny zaprasza do udziału w XI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”. Uczestnikami Konkursu, jak w latach poprzednich, mogą być państwowe, samorządowe teatry dramatyczne, muzyczne i lalkowe, profesjonalne grupy teatralne (fundacje, stowarzyszenia) oraz szkoły artystyczne. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2025 roku.
Do XI Konkursu można zgłaszać inscenizacje tekstów polskich, jak i europejskich, powstałe przed 1990 rokiem. Premiery muszą odbyć się między 1 stycznia a 31 grudnia 2025 roku i zostać zgłoszone maksymalnie 30 dni od daty pierwszego spektaklu. Jeśli premiera odbyła się przed oficjalnym ogłoszeniem Konkursu – w ciągu 30 dni od daty jego ogłoszenia.
Jak co roku teatry mogą również ubiegać się o refundacje części poniesionych kosztów przygotowania spektaklu powstałego na podstawie tekstu dramatycznego (wniosek o refundację należy złożyć w ciągu 60 dni od premiery lub 30 dni od daty ogłoszenia).
W przypadku tekstów europejskich obowiązuje czteroletnia karencja, co oznacza, że do Konkursu może być zgłoszony tekst, którego ostatnia premiera na terenie RP w teatrze instytucjonalnym lub jako spektakl dyplomowy publicznej uczelni artystycznej odbyła się przed 1 stycznia 2021 roku.
Każdy uczestnik Konkursu jest zobowiązany przesłać do 31 stycznia 2026 roku sprawozdanie z eksploatacji spektaklu, w którym należy podać liczbę zagranych spektakli, liczbę widzów, oraz szacowany koszt jednego spektaklu podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych/„Klasyka Żywa”, a także załączyć link do nagrania z przedstawieniem.
Jakie nagrody czekają w Konkursie?
Komisja Artystyczna do 8 lutego 2026 roku przyzna nagrodę im. Stanisława Hebanowskiego dla najciekawszego odkrycia repertuarowego, a także wybierze spektakle nominowane do udziału w Festiwalu Opolskie Konfrontacje Teatralne/„Klasyka Żywa”. Spośród nich Dyrektor Teatru w Opolu – po zapoznaniu z uzasadnieniami Komisji Artystycznej, kosztorysami nadesłanymi przez teatry a także riderami technicznymi – podejmie decyzję o zaproszeniu danego spektaklu na Festiwal. Finałem XI Konkursu „Klasyka Żywa” będą 50. Opolskie Konfrontacje Teatralne, podczas których wręczona zostanie Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego oraz wiele innych nagród indywidualnych i zespołowych.
Klasyka polska i europejska
Od zeszłorocznej edycji, kiedy świętowaliśmy 20. rocznicę wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, Konkurs działa w formule rozszerzonej o teksty klasyki europejskiej. Pierwsza połowa bieżącego roku zaś upływa pod znakiem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Warto przypomnieć o nadrzędnym celu nadrzędnym Konkursu „Klasyka Żywa”, który został określony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Jest przy tym rzeczą oczywistą, że kultura polska była i jest częścią kultury europejskiej, a w obecnej sytuacji geopolitycznej manifestowanie tego faktu wydaje się być elementem polskiej racji stanu”.
Zachęcamy do zapoznania się z zapisami Regulaminu XI Konkursu „Klasyka Żywa”, dostępnym w załącznikach na stronie Instytutu: https://www.instytut-teatralny.pl/2025/04/02/przed-nami-xi-konkurs-klasyka-zywa/
KOORDYNACJA
Krzysztof Olichwier – koordynator
tel.: +48 733 916 116
[email protected]
Adrianna Wolińska – biuro Konkursu
tel.: +48 791 877 377
[email protected]
PROMOCJA
Aleksandra Urban – kontakt dla mediów
tel. +48 730 116 120
[email protected]