EN
20.12.2021, 08:46 Wersja do druku

Warszawa. Dawne kino Wars znowu w rękach miasta

Inne aktualności

Stołeczny ratusz przejął od dewelopera budynek na Nowym Mieście, w którym kilkanaście lat temu działało kino Wars. W zamian oddał inwestorowi działkę w pobliżu stacji metra Ratusz-Arsenał. Firma dopłaciła za tę wymianę. Pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

O sfinalizowaniu wymiany nieruchomości stołeczny ratusz poinformował w piątek, 17 grudnia. To finał negocjacji, które toczyły się od blisko dekady.

Kino Wars działało w budynku przy Rynku Nowego Miasta w latach 1958–2004. Front budynku, w którym znajdują się węzeł elektryczny, kasy biletowe, toalety i bar, należy do miasta. Część położona w głębi – z jednosalową sceną, widownią, węzłem ciepłowniczym i magazynem – należą do spółki Serenus związanej z firmą deweloperską BBI Development.

Serenus kupił kino w 2004 r. od Instytucji Filmowej Max-Film. Max-Film cieszy się w Warszawie złą sławą, bo sprzedał wiele kin, które przestały istnieć. Serenus chciał rozebrać kino, a na jego miejscu zbudować apartamentowiec. Budziło to protesty warszawiaków. W 2009 r. układ urbanistyczny Nowego Miasta został wpisany do rejestru zabytków, co ograniczyło możliwości przebudowy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Dawne kino Wars znowu w rękach miasta

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Michał Wojtczuk

Data publikacji oryginału:

19.12.2021 16:37

Wątki tematyczne