EN

30.11.2020, 08:20 Wersja do druku

W. Brytania. Zmarł aktor David Prowse

Inne aktualności

W wieku 85 lat zmarł brytyjski aktor i kulturysta David Prowse - poinformował w niedzielę jego agent. Zgon nastąpił w sobotę. Brytyjczyk zapisał się w historii światowego kina jako odtwórca roli Dartha Vadera w "Gwiezdnych Wojnach" George'a Lucasa.

W komunikacie zamieszczonym na Facebooku agent aktora Thomas Bowington nie podał jaka była przyczyna śmierci Prowse'a, zaznaczył jedynie, że zgon nastąpił w sobotę rano.

Prowse urodził się w Bristolu. Był zapalonym kulturystą. Światowy rozgłos przyniosła mu rola Dartha Vadera w trylogii George'a Lucasa. Niemniej słynny stał się jego późniejszy konflikt z Lucasem, który w 2010 roku zabronił aktorowi pojawiania się na jakichkolwiek imprezach dotyczących "Gwiezdnych wojen".

W filmie Lucasa mierzący 201 cm David Prowse był dubbingowany przez Jamesa Earla Jonesa. Producenci filmu uważali, że tembr głosu i wymowa aktora nie wpisują się w obraz postaci, jaki chcieli stworzyć w filmie.

W Wielkiej Brytanii David Prowse był znany jako twarz kampanii Zielony Znak Drogowy. Green Cross Code Man - jak go nazywano - uczył brytyjskie dzieci jak właściwie zachowywać się na przejściach ulicznych i na drodze. Za udział w kampanii na rzecz bezpieczeństwa drogowego został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne