EN

12.10.2020, 08:55 Wersja do druku

USA. Broadway zamknięty, rośnie armia bezrobotnych

Inne aktualności

Teatry Broadwayu nie działają od marca. Ostatnia decyzja: będą zamknięte aż do końca maja 2021 - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.

Termin otwarcia broadwayowskich teatrów był już przesuwany kilka razy. Aktorzy mieli wrócić na scenę 1 stycznia 2021, potem 1 marca. Teatry zaczęły już przedsprzedaż biletów. Teraz zwracają widzom pieniądze. 

Zamknięcie Broadwayu oznacza ogromny kryzys teatru. To, obok londyńskiego West Endu, najważniejszy ośrodek kultury teatralnej kręgu języka angielskiego. Ponad 40 teatrów, z których każdy ma pomad 500 miejsc na widowni. Blisko 100 tysięcy pracowników. Największe gwiazdy, które gościnnie występują w spektaklach. Kryzys dotyka również setki restauratorów i właścicieli kawiarń rozsianych w okolicach teatrów. I fundusze Nowego Jorku, bo Broadway to dla miasta wpływy w wysokości blisko 15 mld dolarów. 

Pandemia przecięła bardzo dobry sezon Broadwayowskich teatrów. Według danych Brooadway League w sezonie od maja 2018 do maja 2019 spektakle obejrzało blisko 14,8 mln widzów zostawiając w kasach 1 829 312 140 dolarów. W chwili zamknięcia Broadwayu w marcu, w teatrach grano 31 sztuk i musicali. 8 kolejnych miało zapowiedziane premiery. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Broadway zamknięty, rośnie armia bezrobotnych

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Wątki tematyczne