Inne aktualności
- Białystok. Edukacja w Operze i FIlharmonii Podlaskiej – odkryj, przeżyj, zrozum 25.04.2026 09:00
- Lublin. 18. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY już w maju 24.04.2026 17:53
- Katowice. Min. Cienkowska: kultura to inwestycja i element infrastruktury bezpieczeństwa państwa 24.04.2026 16:33
- Wałbrzych. Jutro premiera „Zero Siedem” w Szaniawskim 24.04.2026 15:36
- Słupsk. „Supernova Live” premierowo i pożegnanie „Niekończącej się historii” w Tęczy 24.04.2026 15:14
-
Kraj. Andrea Bocelli, Il Volo, Jonathan Tetelman, Plácido Domingo i José Carreras na 90. urodziny Pavarottiego
24.04.2026 15:13
-
Warszawa. Warsztaty „Zgoda na obraz. Granice fotografii w teatrze”
24.04.2026 14:25
-
Łódź. Barbra S., Józef K. i Amadeusz na festiwalu Off-Północna
24.04.2026 14:18
- Łódź. Już ostatni spektakl XXVIII Łódzkich Spotkań Baletowych 24.04.2026 14:05
- Lublin. Gdy Miasto Tańczy: Międzynarodowy Dzień Tańca 24.04.2026 13:49
- Łódź. Koncert z muzyką teatralną i symfoniczną w Filharmonii 24.04.2026 13:43
- Łódź. „Siódme wtajemniczenie” Teatru Nowego 24.04.2026 13:19
- Białystok. Kameralne spotkania z muzyką w OiFP 24.04.2026 13:07
-
Kraj. Zjawiskowa Asmik Grigorian w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego
24.04.2026 13:05
W poniedziałek, 27 listopada o godz. 21:10 w TVP1 kolejna premiera spektaklu „na żywo” w paśmie Teatru Sensacji – Powrót Kobry. „Znowu ››Łut szczęścia‹‹” Janusza Jaxy w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz jest historią śledztwa prowadzonego przez prywatnego detektywa Franka Venturę rozgrywającą się w Londynie w latach 60. ubiegłego wieku.
„Łut szczęścia” to nazwa biura, które prowadzi Frank Venture. Pewnego dnia odwiedza go urokliwa panna Mary White z prośbą o pomoc w odnalezieniu rodzinnych pereł. Biżuteria zginęła pod jej nieobecność w tajemniczych okolicznościach z pokoju wynajmowanego przez nią od pani Glorii Butt. Detektyw przyjmuje zlecenie, mimo że panna Mary nie ma pieniędzy na opłacenie nawet zaliczki. W trakcie kolejnych rozmów dowiaduje się więcej o miejscu popełnienia przestępstwa i ewentualnych podejrzanych. Okazuje się, że u pani Butt mieszkają jeszcze inni lokatorzy. Kto zatem skradł drogocenne perły?
Lech Pijanowski ukrywający się pod pseudonimem Janusz Jaxa, po sukcesie realizacji telewizyjnej komedii sensacyjnej „Łut szczęścia” w 1960 roku napisał jej kontynuację. Premiera „Znowu ››Łut szczęścia‹‹” odbyła się 26 kwietnia 1962 roku w reżyserii Janusza Morgensterna. Współczesna inscenizacja sztuki jest powrotem po sześćdziesięciu latach do tytułu. Remake kryminału Janusza Jaxy uświetni obchody 70-lecia Teatru Telewizji, będąc zarazem przypomnieniem tekstu jednego z najważniejszych dla tej sceny autorów sztuk kryminalnych.
Jak mówi Małgorzata Kosturkiewicz: Cieszę się, że mogę debiutować jako reżyser w Teatrze Telewizji właśnie sztuką sensacyjną. To, co mnie zainteresowało w tekście Janusza Jaxy, to ciekawa intryga wywołująca emocje, wyraziste postaci, ale też zawarte w nim elementy farsowe. Dodatkowym wyzwaniem dla mnie jest realizacja spektaklu w formule na żywo. Chciałabym, aby ta stylowa opowieść sensacyjna nie tylko była powrotem do estetyki przedstawień kultowej już serii telewizyjnego Teatru Sensacji „Kobra”, ale również rozbawiła dzisiejszego widza.
Obsada: Przemysław Stippa (Frank Venture), Aleksandra Justa (Gloria Butt), Józef Pawłowski (William Gray), Weronika Humaj (Mary White), Dawid Dziarkowski (Harry Black)
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz
Realizacja telewizyjna: Krzysztof Ligęzowski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Agata Wirtek
Muzyka: Orkiestra Ludwika Sarskiego
Czas: 70’
Mecenasem Teatru Telewizji jest ORLEN.