EN

29.06.2021, 17:54 Wersja do druku

Poznań. Premiera płyty z musicalu "Virtuoso" Teatru Muzycznego

29 czerwca 2021 roku mija 80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Tego dnia ukazał się również dwupłytowy album z utworami z musicalu „Virtuoso”, takimi jak: „Paddymania”, „Zbyt wiele Helen”, „Lew Paryża”, „Imieniny”, „Paderooski”, „Zginął kraj” czy „Orzeł biały”.

fot. Maciej Kordula / mat. teatru

Inne aktualności

Cześć z nich została nagrana w języku angielskim. Dwujęzyczna jest również książeczka, w której znalazły się wypowiedzi realizatorów, teksty piosenek, zdjęcia ze spektaklu, a także wizualizacje nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Premiera polsko-amerykańskiej produkcji o Ignacym Janie Paderewskim odbyła się na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu 12 września 2020 roku. Twórcy opowiadają historię o wspaniałym Artyście, który wykorzystał swoją popularność by pomóc swojej Ojczyźnie odzyskać niepodległość. O tym jak z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie. Gdyby żył w latach 70-tych, byłby gwiazdą pokroju Elvisa Presleya albo Beatlesów. Jego wpływ na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest „Paddymanią”. Libretto i muzykę napisał Matthew Hardy. Zapewniły mu one wygraną w kilkuetapowym konkursie organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Współpracy artystycznej podjął się Brian Kite – dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu na renomowanej uczelni University of California, Los Angeles, utytułowany reżyser musicalowy odnoszący sukcesy w USA i Chinach. Mocna amerykańska reprezentacja jest znakomitym uzupełnieniem pozostałych realizatorów. Reżyserii podjął się Jerzy Jan Połoński, który z powodzeniem zrealizował na scenie Teatru Muzycznego musicale: „Footloose”, „Pippin” oraz „Madagaskar – musicalową przygodę”. Na krążku można posłuchać między innymi: Janusza Krucińskiego oraz Marcina Januszkiewicza (Ignacy Jan Paderewski), Annę Federowicz i Oksanę Hamerską (Helena Górska / Paderewska), Barbara Melzer i Dagmarę Rybak (Helena Modrzejewska), Joannę Rybkę i Katarzynę Tapek (Helena Bibesco), Radosława Elisa Jarosława Patyckiego (Władysław Górski / Józef Piłsudski).

Płyta dostępna jest w kasie Teatru oraz na www.teatr-muzyczny.pl w zakładce Sklep.

Źródło:

Materiał nadesłany