EN
27.03.2021, 16:03 Wersja do druku

Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli; dzisiaj pokaz specjalny

Inne aktualności

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli co roku było jedną z największych inscenizacji pasyjnych w Europie. Mimo że z powodu pandemii wydarzenie nie odbędzie się w tym roku stacjonarnie, można je będzie zobaczyć w sobotę wieczorem podczas specjalnego pokazu on line.

Ostatnie przed wybuchem pandemii Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zostało zarejestrowane w 2019 roku przez ponad 20 kamer. Nad przygotowaniem monumentalnego widowiska pracowały wówczas setki aktorów, chórzystów, harcerzy i muzyków.

Ze względu na pandemię w tym roku Misterium na poznańskiej Cytadeli nie odbędzie się. Można je jednak będzie obejrzeć w sobotę wieczorem na stronie www.misterium.eu. Materiał nagrany w 2019 roku został m.in. na nowo zmontowany, oraz dźwiękowo przygotowany pod realizację telewizyjną.

Przygotowanie filmu zostało dofinansowane ze środków Miasta Poznania.

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 r. Do tej pory inscenizację obejrzało w sumie przeszło milion osób z Polski i ze świata.

Spektakl pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie. Spośród ponad 300 aktorów większość to aktorzy - amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy czy prawnicy. Budowa monumentalnej sceny zajmuje zwykle ok. tygodnia.

Poza aktorami przy Misterium pracuje ok. 650 osób. Są to m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, 300-osobowy chór i 50-cio osobowa orkiestra symfoniczna. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze ZHR i ZHP, którzy podczas Ostatniej Wieczerzy rozdają także 1000, specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba.

W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się obraz Jezusa Miłosiernego, o wielkości 12x20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia. 

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne