Aktualności

Szczecin. Teatr Polski zaprasza na sobotnią premierę „Kopenhagi” w reż. Adama Opatowicza

4.04.2025, 13:39 Wersja do druku

Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na „Kopenhagę” w reżyserii Adama Opatowicza. Premiera spektaklu odbędzie się 5 kwietnia (w sobotę) na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Szczecinie. W spektaklu występują: Renata Dancewicz (jako Margrethe), Wojciech Kalarus (Niels Bohr) i Karol Wróblewski (Werner Heisenberg).

fot. Włodzimierz Piątek / mat. teatru

„Kopenhaga” to dramat przepełniony filozoficznymi pytaniami o granice odpowiedzialności ludzi nauki oraz etyczne źródła ich decyzji. Oto 1941 rok, Kopenhaga. Do swego mistrza i promotora, Duńczyka - Nielsa Bohra (badacza struktury atomu) przyjeżdża Niemiec - Werner Heisenberg (współtwórca mechaniki kwantowej), który jest szefem programu nuklearnego nazistów. Obaj byli już wtedy laureatami Nagrody Nobla. Przed II wojną światową fizycy przyjaźnili się i współpracowali ze sobą, a w jej trakcie stanęli po dwóch stronach barykady, ponieważ Dania znalazła się pod niemiecką okupacją. „Kopenhaga" jest zatem również interesującym spojrzeniem na postawy naukowców, których przyjaźń zostaje – z powodu wojny - wystawiona na próbę.

Dyskusja dwóch wielkich uczonych dotyczy m.in. moralności, odpowiedzialności i ciężaru podejmowanych decyzji. „Czy fizyk ma moralne prawo pracować nad praktycznym wykorzystaniem energii atomowej?” – zastanawia się jeden z bohaterów sztuki. Na przecięciu politycznej poprawności, poczucia fałszywego patriotyzmu i humanistycznych pobudek, Frayn wikła bohaterów w niebezpieczną grę, na szali której stawia ich sumienie. Zwykły przypadek czy walka ambicji? Niezależnie od odpowiedzi, wszystkie elementy spotkania miały wpływ na bieg światowych wydarzeń politycznych w początkach ery, kiedy człowiek w imię szlachetnych osiągnięć postanowił zrównać z ziemią dotychczas znany nam świat. Nad sztuką Frayna unoszą się niepokojące duchy przeszłości. Autor nakłada na siebie warstwy niewyraźnych wspomnień, twardych faktów i autorskich domysłów, by w efekcie stworzyć mapę myśli przypominającą labirynt przecinających się korytarzy. Nauka, która staje się ważniejsza niż życie, pasja silniejsza niż moralność, zdrada względem własnych przekonań lub oczekiwań innych. Dramaturgiczna rekonstrukcja Frayna otwiera pytania, które może zadać sobie każdy, kto pragnie budowy nowego porządku, odkrycia tego co nieznane, wpływania na rzeczywistość z pomocą nauki, umysłu i wiedzy.

„Kopenhaga”
autor: Michael Frayn
tłumaczenie: Małgorzata Semil
reżyseria: Adam Opatowicz
kostiumy: Katarzyna Banucha
projekcje filmowe: Michał Materna

Premiera: 5 kwietnia

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych.