EN

4.04.2025, 16:16 Wersja do druku

Rzeszów. Teatr Maska z prawie półmilionowym wsparciem na poprawę dostępności jego oferty

Teatr Maska w Rzeszowie zwiększy dostępności swojej oferty kulturalnej dla osób ze specjalnymi potrzebami i zlikwiduje bariery architektoniczne. Do wykorzystania ma prawie pół miliona złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury.

fot. mat. teatru

Rzeszowski teatr otrzymał 493 tys. zł dofinansowania z programu „Projektowanie Uniwersalne Kultury – dostępność w instytucjach kultury”. Jest jedną z 21 instytucji, do których trafią granty na działania zmierzające do poprawy dostępności oferty kulturalnej. Przyznane pieniądze placówka musi wykorzystać do końca marca 2026 roku.

Aktorzy przygotują spektakl sensoryczny angażujący różne zmysły, będą również warsztaty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na które zostaną też zaproszone osoby niedowidzące i niewidome, a także z niepełnosprawnością ruchową. Dla dorosłych będą „Ćwiczenia z Szekspira”.

„Weźmiemy na warsztat wybrane dzieła Szekspira. Będziemy poruszać tematy cielesności, zaprzyjaźniania się ze swoim ciałem, relacji ciała z drugim ciałem, będziemy mówili o bliskości, szukali pozytywnego obrazu ciała. Warsztaty zakończą się krótką etiudą, która zostanie zaprezentowana publiczności” – powiedziała PAP Natalia Koza, edukatorka teatralna, która przygotowała program warsztatów i poprowadzi spotkania dla dorosłych.

Zaplanowano też zajęcia z pantomimy i warsztaty poświęcone pozasłuchowej percepcji dźwięku, w których mogą wziąć udział również osoby niesłyszące.

„Zależało mi na tym, żeby te wszystkie warsztaty miały inkluzywną formę, żeby ta granica pełnosprawności i niepełnosprawności zaczęła się wreszcie zacierać. Żebyśmy przestali na siebie patrzeć przez pryzmat tego, co możemy albo nie, tylko skupili się na swoich umiejętnościach i jak widzimy świat” – opowiedziała Natalia Koza.

W programie są też niedzielne sensoryczne warsztaty rodzinne, warsztaty dla rodzeństw oraz rodziców i ich nastolatków. Część pieniędzy z dofinansowania teatr przeznaczy zaś na likwidację barier architektonicznych, które uniemożliwiają poruszanie się osobom ze szczególnymi potrzebami.

„Przy wejściu do teatru będzie podjazd dla wózków i wymienimy drzwi frontowe. Zamontujemy też ruchomą platformę, która będzie zjeżdżać do podziemi, gdzie jest mała scena i Pracownia Dżepetta, czyli Muzeum Lalek Teatralnych. Sala małej sceny zostanie wyposażona w mobilne fotele do szybkiego demontażu, gdy ktoś będzie potrzebował miejsce na wózek” – powiedziała PAP Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

Zmieni się również strona internetowa placówki - zostanie przystosowana do potrzeb osób neuroróżnorodnych, które na krótkich filmach, bez wychodzenia z domu, będą mogły zobaczyć teatr od środka.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne