EN
18.02.2022, 18:43 Wersja do druku

Lublin. „Kongres futurologiczny” - premiera w Czytelni Dramatu

W niedalekiej przyszłości, w świecie owładniętym kryzysem demograficznym i klimatycznym, odbywa się Światowy Kongres Futurologiczny.

Inne aktualności

Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i naukowiec w jednej osobie, wysłany na ten nietypowy i barwny zjazd, podejmuje próbę zrozumienia wydarzeń, które szybko przyjmują nieoczekiwany obrót. W oparach maskonów, wśród dźwięków tajemniczego koncertu, wraz z głównym bohaterem dociekamy prawdy o świecie, który coraz bardziej przypomina… futurystyczny lunapark halucynacji.

Spektakl Teatru Czytelni Dramatu jest adaptacją satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema. Ostrze satyry, wymierzone przede wszystkim przeciw popularnym w latach 70. XX wieku futurologom, odczytane współcześnie, staje się krzywym zwierciadłem konfliktu między sceptycznym światopoglądem naukowym, a teoriami paranaukowymi i utopijnymi ideologiami. Z drugiej strony, powieść Lema, utrzymana w lekkiej konwencji, jest prawdziwym majstersztykiem słowotwórczym, feerią nieskrępowanej twórczości i zabawy. Pozwala więc, w teatralnej adaptacji, postawić pytanie nie tylko o możliwość wyjścia cało z konfrontacji z totalitarnym systemem, ale też zadać pytanie o granice wolności i twórczości w dziedzinie języka.

reżyseria: Daniel Adamczyk;
dramaturgia: Maciej Gorczyński;
obsada: Michał Jóźwik, Jarosław Tomica;
muzyka: Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Joanna Szczęsnowicz, Jan Tarkowski;
kostiumy: Elbruzda;
światło: Miłosz Wójciuk;
dźwięk: Dariusz Kociński, Jarosław Rudnicki;
produkcja: Małgorzata Lisowska-Źrebiec, Centrum Kultury w Lublinie.

Zapraszamy również na KONCERT FUTUROLOGICZNY - sobota, 26.02.2022, g. 19.00, wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany