EN
18.03.2021, 09:11 Wersja do druku

Łódź. Oskarżenia o przemoc w Szkole Filmowej w Łodzi

Inne aktualności

"Albo zdejmiesz stanik, albo wyrzucę cię z uczelni" - miała usłyszeć studentka w trakcie egzaminu. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi zarzuca wykładowcom stosowanie przemocy.

Anna Paliga, 24-letnia absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, opublikowała list na Facebooku. Pisze w nim:

"Nieograniczona władza, którą profesorowie mają nad nami – wybrańcami, którzy długo przygotowywali się, by dostać się do Szkoły Marzeń i którzy w każdym momencie mogą zostać z niej wydaleni za sprawą kaprysu wykładowcy – ta władza powoduje, że przemoc nie jest zgłaszana, a sprawcy nie zostają ukarani. Od pierwszych dni na uczelni wyższe lata opowiadają o takich zachowaniach jak o normie, z którą należy się pogodzić, bo „tak było, tak będzie. I tak kiedyś było jeszcze gorzej”. To sprawia, że przemocowi wykładowcy są bezkarni".

Dodaje, że "na wydziale aktorskim panuje absurdalne i niszczące przekonanie, że młodych należy „łamać” i „przyzwyczajać do zaciskania zębów”, a także że doświadczanie przemocy pomoże im w zostaniu lepszymi aktorami. Studenci, wychodząc do świata profesjonalnych planów filmowych, nie są przygotowani na stawianie oporu manipulacjom i zastraszaniu. To prowadzi do kontuzji, frustracji, zaburzeń odżywiania, załamań nerwowych".
"Albo zdejmiesz stanik, albo cię wyrzucę"

Anna Paliga podaje przykłady zachowań przemocowych, o których - jak pisze - wiedziały władze uczelni, ale zamiotły je pod dywan.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Rektor nazywał mnie pier... szmatą, kur...". Oskarżenia o przemoc w Szkole Filmowej w Łodzi

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Joanna Żarnoch-Chudzińska

Data publikacji oryginału:

18.03.2021

Wątki tematyczne