EN
21.04.2022, 09:37 Wersja do druku

Kraków. W Kinie Pod Baranami retransmisja „Świętoszka” z Comédie-Française w ramach 400. urodzin Moliera

Inne aktualności

Kino Pod Baranami i Instytut Francuski w Krakowie zapraszają 21 kwietnia o godz. 18 na retransmisję "Świętoszka" - spektaklu zrealizowanego przez paryski teatr Comédie-Française w oryginalnej wersji. Przedstawienie stanowi część obchodów 400. urodzin Moliera.

Uznany belgijski reżyser Ivo van Hove odkrywa oryginalną wersję "Świętoszka", ocenzurowaną w 1664 r. przez francuskiego króla Ludwika XIV zaledwie dzień po premierze. Zgromadzeni 21 kwietnia w Kinie Pod Baranami widzowie zobaczą pierwotną wersję spektaklu, który był wystawiany w tej formie tylko jeden raz w historii.

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe'a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję.

Spektakl Ivo van Hove’a to mroczna, imponująca inscenizacyjnym rozmachem wizja, wydobywająca na światło dzienne wściekłość, namiętność i zakłamanie bohaterów. Belgijski twórca przypomina, że "Świętoszek" to zarówno wnikliwy społeczny dramat, jak i energetyzująca satyra na religijną hipokryzję.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Retransmisja spektaklu Comédie-Française "Świętoszek" w ramach 400. urodzin Moliera w Kinie Pod Baranami

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Data publikacji oryginału:

20.04.2022

Wątki tematyczne