EN
24.11.2021, 08:33 Wersja do druku

Kraków. Radny PiS chce cenzurować "Dziady". Apeluje do marszałka o "zdecydowane działania"

Inne aktualności

Radny PiS Adam Kalita domaga się od marszałka Witolda Kozłowskiego "podjęcia zdecydowanych działań wobec dyrekcji Teatru Słowackiego". Chodzi o spektakl "Dziady", który nie podoba się prawicy.

To nie pierwsza próba cenzurowania sztuki przez PiS. „Ja też odradzam i to nie tylko młodzieży – szkoda czasu i pieniędzy" – pisze na FB krakowski radny PiS Adam Kalita.

Chodzi o spektakl „Dziady" w reżyserii Mai Kleczowskiej wystawiany w Teatrze Słowackiego. Spektakl nie podoba się prawicy, na czele z kurator Barbarą Nowak.

Jak informowaliśmy we wtorek, wizytatorzy kuratorium dzwonią do krakowskich szkół i informują, żeby nie wybierały się na „Dziady" do Teatru Słowackiego. Kurator Nowak: Dzieło wieszcza użyte do politycznej walki Sama kurator Nowak napisała nawet oficjalne stanowisko w tej sprawie, a na Twitterze poinformowała: „ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl »Dziady« w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Radny PiS chce cenzurować "Dziady" w Teatrze im. Słowackiego. Apeluje do marszałka o "zdecydowane działania"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne