EN
24.11.2021, 08:18 Wersja do druku

Polonista: pójdę z uczniami na "Dziady", kurator Nowak mnie nie zniechęci

Inne aktualności

Małopolska kurator oświaty stanowczo odradza szkołom organizowanie wyjść na "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej. - Mnie nie zniechęci - mówi "Wyborczej" Wojciech Rzehak, polonista z prywatnego LO. Uczennica z małopolskiej szkoły pisze do nas: "wolność ucznia z każdym dniem się zmniejsza".

Agnieszka Foryś, krakowska polonistka: - Nie wiem, jak to skomentować. Ta decyzja sama dla siebie jest komentarzem i autokompromitacją. W takich sytuacjach moją rolą jako belferki jest robić swoje, trenować z młodzieżą umiejętność krytycznego myślenia opartego na argumentacji merytorycznej.

Wojciech Rzehak, polonista, wicedyrektor VII Prywatnego LO w Krakowie: - Na "Dziady" pójdę z uczniami z wielkim entuzjazmem. W każdym uniwersalnym arcydziele można i należy szukać odniesień do współczesności. To właśnie te odniesienia pobudzają uczniów do myślenia, prowokują, budzą kontrowersje. Młodzi chcą oglądać takie właśnie spektakle. Stanowisko pani kurator nas nie zniechęci. To nie pierwszy raz, gdy sztuka zaczyna przeszkadzać władzy. Ostatecznie zawsze jednak wygrywa.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Polonista: pójdę z uczniami na "Dziady", kurator Nowak mnie nie zniechęci

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Olga Szpunar