EN

1.10.2022, 11:42 Wersja do druku

Kraków. Cracovia Danza opowiada o Mickiewiczu

Inne aktualności

Tancerze Baletu Cracovia Danza wystąpili pod arkadami Sukiennic z tańcami charakterystycznymi dla salonu wileńskiego I połowy XIX wieku. Tym happeningiem zespół chce nie tylko zwrócić uwagę na jego poezję, ale także zaprosić na swoją najbliższą premierę „Mickiewicz tańczy”, która odbędzie się 4 października o godz. 19 w Teatrze Variete. Pisze Julia Kalęba w „Dzienniku Polskim”.

To jedna z trzech premier baletowych, które Cracovia Danza wystawi w nowym sezonie artystycznym.

Chociaż ta pozycja wpisuje się w naszą specjalizację i działalność, jest to mimo wszystko spektakl wyjątkowy - nie tylko Mickiewicz tańczy, nie tylko opowiadamy o zdarzeniach z młodości poety, ale również prezentujemy różne gatunki i style tańca epoki - mówi Romana Agnel, dyrektorka Baletu i reżyserka spektaklu.

Są to tańce salonowe odtworzone z traktatu francuskiego mistrza tańca St. Leona wydanego w 1830 roku, a także praktykowane w całej ówczesnej Europie tańce polskie w wersji salonowej, takie jak polonez, kontredans-mazurka, krakowiak-menuet. Na balu pojawią się także tańce o źródłach ludowych pochodzące z Europy Centralnej, tańce sceniczne i baletowe w nowym wówczas stylu romantycznym.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków. Tańce XIX-wiecznego salonu wileńskiego na Rynku Głównym. Cracovia Danza opowiada o Mickiewiczu

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba

Data publikacji oryginału:

30.09.2022