EN
2.06.2022, 13:37 Wersja do druku

Koszalin. Weekend w mieście. Dzień otwartych koszar, dzieje lotnictwa, teatr i humor

Inne aktualności

Szukasz pomysłu, jak spędzić pierwszy czerwcowy weekend. W Koszalinie sporo będzie się działo. Oto nasze propozycje!

Wojsko
W piątek, 3 czerwca, w godz. 9-12 na terenie jednostki przy ul. 4 Marca 3, odbędzie się Święto 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Będzie ono połączone z Dniem Otwartych Koszar. - Na mieszkańców Koszalina, uczniów szkół i wszystkich sympatyków 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego czeka mnóstwo atrakcji, między innymi pokaz sprzętu wojskowego i indywidualnego wyposażenia żołnierza, a także pozostałych służb mundurowych stacjonujących w garnizonie – zapowiada major Michał Róg. - Na stoiskach promocyjnych można będzie poznać ciekawe informacje o służbie wojskowej, nowych zasadach i możliwościach wstąpienia w szeregi polskich Sił Zbrojnych. O godz. 10 odbędzie się natomiast uroczysty apel z okazji Święta 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, który zakończony zostanie defiladą pododdziałów.

Historia
W dniach 3-4 czerwca odbędzie się Koszalińska Konferencja Popularnonaukowa z cyklu Historia Skrzydłami Malowana to jedyne w Polsce cykliczne spotkanie, poświęcone dziejom lotnictwa. Gospodarzem imprezy będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna. Wystąpią prelegenci z całej Polski – zarówno naukowcy, jak też pasjonaci. Przekrój tematyczny ich referatów jest bardzo szeroki. – W pierwszych latach dotyczyły głównie działań wojennych i wojskowości. Tym razem proporcje się zmieniły, a wśród tytułów są tak intrygujące, jak choćby „Pułk Warszawa, Maja i latające talerze”, czy też „Mielecka kwadratura koła, czyli jak zbudować samolot zarówno wielozadaniowy, jak i wyspecjalizowany” – mówi Grzegorz Śliżewski, pomysłodawca i organizator spotkania.

    Kolejne to m.in. historia koszalińskiego lotniska w okresie I wojny światowej, farmy szybowcowe w Namibii i przymusowe lądowanie polskiego „asa” na kanadyjskim pustkowiu. Inicjator wydarzenia opowie o deprecjonowaniu osiągnięć oraz niedbalstwie i lenistwie w lotnictwie.

Tradycyjnie nie zabraknie elementu rywalizacji - publiczność zdecyduje, który referat był najciekawszy. Prelegent otrzyma nagrodę. Będą też nagrody dla publiczności.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Weekend w Koszalinie. Dzień otwartych koszar, dzieje lotnictwa, teatr i humor

Źródło:

„Głos Koszaliński” nr 217