EN

2.02.2022, 11:39 Wersja do druku

Jan Kanty Pawluśkiewicz na Wielki Tydzień

Inne aktualności

Monumentalne dzieło na miarę Nieszporów Ludźmierskich. Czy będzie szansa usłyszeć je na Podhalu?

150 -osobowa orkiestra dęta, orkiestra symfoniczna, chór, znani soliści, poruszające słowa Leszka Moczulskiego i muzyka fana Kan-tego Pawluśkiewicza. Podhalańska publiczność mogłaby uczestniczyć w tym artystycznym wydarzeniu, gdyby znalazł się organizator koncertu i... sponsorzy.

Mowa o misterium Męki Pańskiej „Przez tę ziemię przeszedł Pan", do której poruszające libretto napisał krakowski poeta - Leszek Moczulski, a muzykę Jan Kanty Pawluśkiewicz, twórcy „Nieszporów Ludźmierskich".

Pierwszej wersji tego utworu - w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia - wysłuchały w marcu 2005 r. na krakowskim rynku tysiące ludzi. Pasję wyśpiewali wtedy m. in. Justyna Steczkowska, Elżbieta Towarnicka, Jan Frycz, Jerzy Trela, Zbigniew Wodecki oraz chór Filharmonii Krakowskiej.

- Bezpośrednią inspiracją do stworzenia tego utworu był dla mnie Jerzy Duda Gracz, nieżyjący już malarz, który malował obraz na każdy dzień Wielkiego Tygodnia. Leszka Moczulskiego, mojego przyjaciela, namówiłem, by poetycko opisał mękę Jezusa i tak powstało to misterium - opowiada Jan Kanty Pawluśkiewicz, który postanowił wrócić do utworu napisanego przed 20 laty i na nowo go przerobić. - Według mojej wiedzy nikt do tej pory nie napisał takiego koncertu na każdy dzień Wielkiego Tygodnia od Niedzieli Palmowej do rezurekcji - podkreśla. Dodaje jednocześnie, że nie jest to koncert liturgiczny. Prapremiera odbyła się w Archikatedrze Lubelskiej w maju 2019.

Chciałby, żeby premiera z udziałem wielkich gwiazd i muzyków z miejscowych orkiestr dętych odbyła się w jego rodzinnym mieście - Nowym Targu. - Wiem, że na Podhalu, Orawie i Spiszu działają prężnie orkiestry dęte. Marzę, żeby je wszystkie zebrać i stworzyć jedną wielką orkiestrę. To byłby koncert z grubej

rury - roztacza swoją wizję Jan Kanty Pawluśkiewicz. Idealnym miejscem na takie artystyczne przedsięwzięcie jest - według kompozytora - kościół NSPJ w Nowym Targu. Choćby ze względu na rozmiary chóru, który pomieściłby orkiestrę dętą.

Na razie utwór czeka w szufladzie, razem z listą artystów, którzy wzięliby w nim udział. Czy Nowy Targ będzie zainteresowany tym przedsięwzięciem?

Jan Kanty Pawluśkiewicz - jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Współzałożyciel kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. Autor muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy GrzegorzaTurnaua. Autor „Opery żebraczej", oratorium „Nieszpory Ludźmierskie", poematu symfonicznego „Harfy Papuszy" czy musicalu „Szalona lokomotywa", do którego muzykę stworzył wspólnie z Markiem Grechutą. Jest też autorem muzyki do filmu Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze „Papusza", za którą zdobył nagrodę podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od kilku lat z pasją oddaje się tworzeniu obrazów w wymyślonej przez siebie technice żel artu.

Jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej. Pochodzi z Nowego Targu, przez lata jednak mieszkał w Krakowie. Od kilku lat mieszka w Łapszach Niżnych.

Tytuł oryginalny

Jan Kanty Pawluśkiewicz na Wielki Tydzień

Źródło:

Tygodnik Podhalański Nr/ 27-01-22