EN

21.11.2020, 20:10 Wersja do druku

Internet. „Ostatni dzwonek”. Papież, "Klątwa” i „Gardzienice” w podkaście Witolda Mrozka

Inne aktualności

Witold Mrozek, krytyk teatralny, dramaturg i dziennikarz „Gazety Wyborczej” wznawia swój pandemiczny podkast - „Ostatni dzwonek”. Publikujemy zaproszenie autora:

- W najnowszym odcinku rozmowa z dramaturżkami Agnieszką Jakimiak i Joanną Wichowską prawie cztery lata po „Klątwie” Olivera Frljića - i świeżo po raporcie Watykanu potwierdzającym niepodejmowanie przez Jana Pawła II działań przeciwko pedofilom w sutannach. „Czy macie ochotę powiedzieć: »A nie mówiłyśmy?«” - pytam artystki. A Wichowska i Jakimiak mówią nie tylko o papieżu, o którym było w przedstawieniu sporo, ale też m.in. o tym, dlaczego nie chciały publikować tekstu „Klątwy” i dlaczego po premierze więcej mówiło się o pedofili niż o aborcji, choć oba te tematy były w spektaklu mocno obecne.

Drugi temat odcinka to postępy prokuratury i władz w sprawie oskarżeń o mobbing i molestowanie w „Gardzienicach”. A także polemika z tekstem Doroty Sajewskiej z „Didaskaliów” wokół tej sprawy. Sajewska stwierdziła, że „błędem - by tak rzec – strategicznym jest uruchamianie dyskusji na temat etyki w teatrze. Nie dlatego, że temat uważam za nieważny, ale dlatego, że istnieje niebezpieczeństwo, iż nieświadomie stać się można sojusznikiem urzędującej władzy, która dąży do normatywizacji zachowań seksualnych i kryminalizacji tych, którzy wykraczają poza wyznaczaną przez ową władzę granicę »normy«”. Mi osobiście takie podejście kojarzy się z biskupami ukrywającymi w PRL dowody na molestowanie dzieci przez duchownych, by chronić Kościół przed złym socjalistycznym państwem - ale w podkaście polemizuję z Sajewską szerzej.

W kąciku muzycznym: feministyczny rap Aleksandry Listwan - aktorki Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy - oraz archiwalne hity retro-sacro-polo.

Całość do przesłuchania na stronie http://ostatnidzwonek.online oraz na platformie Spotify. Zapraszam, Witold Mrozek

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne