Genius Loci III edycja (od 28.11.2004 do 29.11.2004)
Teatr Łaźnia Nowa
III Genius Loci 2004
Te dwa dni festiwalowe są przymiarką do nowej przestrzeni Łaźni. To jeszcze nie jest inauguracja, ale jej przedtakt. Prezentujemy grupę artystów, z którymi chcielibyśmy współpracować w dłuższej perspektywie. Poddajemy tematy, z którymi w najbliższym czasie chcemy się zmierzyć.
NOC AFIRMACJI start 18.00
Tego wieczoru chcemy zadać pytanie jak rozumieć, w czasach zdominowanych przez anonimowość, pojęcie "wspólnoty". Czy działalność artystyczna, teatralna może przywrócić znaczenie tego słowa i rozbudzić potrzebę spotkania, nieskrępowanego dialogu? Wielu coraz częściej w to wątpi. My nie.
Mieszkam tu
Ten projekt traktujemy jak magiczne działanie. Pierwszy gest wobec nowej przestrzeni na osiedlu Szkolnym. Inaugurujemy akcję, która rozwijać się będzie przez najbliższych kilka miesięcy. Mieszkańcy Nowej Huty przynoszą przedmioty przywołujące wspomnienia różnych zdarzeń. Opowiadają historie. Następny etap projektu podejmują artyści.
Biorą udział: Sieniewicz, Shuty, Grupa 8: Burzyńska, Dobrowolski, Jurek, Owsiany, Papis, Powalisz, Sala, Walczak, a także Sztwiertnia, Simon, PIO. Z inspiracji wybranymi przedmiotami powstaną opowiadania, etiudy dramatyczne, grafiki, instalacje i obrazy. Potem wielopłaszczyznowa książka, a w ostatnim etapie spektakl teatralny i film. Docelowo chcemy, aby przedmioty pozostały w teatrze na zawsze i służyły jako scenografia jednej z sal tzw. przestrzeni wspólnej. Każdy z uczestników pozostawi tutaj swój ślad. Naznaczy to miejsce tym, co dla nas tworzących jest najważniejsze: emocją i zainteresowaniem.
Good bye Kazimierz
Robimy kilka kroków wstecz. Wspominamy, to co za nami - nieodwracalne. Dla tych, którzy z Łaźnią dotychczas się nie zetknęli, okazja do wstępnego poznania się. Kilka lat naszej pracy na Kazimierzu. Wspomnienia o nas samych, o naszych spektaklach przeplatać się będą ze starymi murami żydowskiej dzielnicy. To trochę jak seans wywoływania duchów. Aranżacja Grzegorz Głazik. Wystawę zobaczyło kilka tysięcy Francuzów na Festiwalu Nova Polska w Lille. W Polsce prezentowana będzie po raz pierwszy.
Tezeusz w labiryncie
Spektakl pełen muzyki i tańca, poszukujący tego co w spotkaniu widz - aktor najbardziej pierwotne. Archaiczny świat jakby ze snu. Przed wami duchowa, inicjacyjna droga z Tezeuszem. Twórcy spektaklu mówią:
" Interesowała nas poetyckie naszkicowanie procesu inicjacji praktykowanego u źródeł rozwoju historii europejskiej. Zatęskniliśmy za tamtym światem tajemniczym, archaicznym, bogatym w niezwykle nośne artystyczne formy."
Stowarzyszenie Teatralne "Chorea", powstało z połączenia dwóch inicjatyw artystycznych: Orkiestry Antycznej i Formacji Tańców Labiryntu, zapoczątkowanych w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice i rozpoczęło swoją niezależną działalność z początkiem 2004 roku.
Obydwie grupy podjęły wysiłek twórczej "rekonstrukcji" muzyki i tańców Antycznej Grecji na podstawie zabytków muzycznych i reliktów sztuk plastycznych zachowanych na papirusach, stellach, płytach nagrobnych, ceramice.
Wspólnota znaczy nadzieja
W przeddzień rocznicy inauguracji wileńskiej Reduty /29.XI.1919/ rozmawiamy z Darkiem Kosińskim, Ireneuszem Guszpitem oraz współtwórcami Gardzienic na temat artystycznej wspólnoty. Czy jest to moda, utopia, konieczność? Jakie są niebezpieczeństwa i jakie niemożliwości? Kiedy pojawia się kryzys i jak reaguje na artystów sąsiedzkie otoczenie?
Impresje nowohuckie
W Nowej Hucie coraz aktywniej działają artyści. Jedni dopiero ją odkrywają, inni pracują tutaj od wielu lat. Może nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na rzeczy już dokonane. Każde podejście niesie nowe spojrzenie, inne wartości. Na zakończenie programu odkrywamy kolejną salę, w której pokażemy m.in. film wg. Jurka Ridana, nowohuckie działania Biogrupy, zdjęcia młodych fotografów oraz fragmenty projektu "Aleja nadziei - odrodzenie" realizowanego w czerwcu br. na Alei Róż.
NOC BUNTU
Start 18.00
Tego wieczoru chcemy pochylić się nad sztuką najmłodszego pokolenia, zwrócić się w stronę ulicy. Zapytać przeciwko czemu buntują się młodzi ludzie w dzisiejszej Polsce, czego im brakuje, czego poszukują. Podobnie jak poprzedni i ten wieczór będzie współtworzony przez mieszkańców dzielnicy.
Dotyk ulicy
Muzyka, malowanie i taniec, czyli inaczej rymowanie, graffiti, breakdance. Akcja w wykonaniu: Decó - Stylowa Spółka Społem, Nowa Huta Nation, SUPA, DJ Przeplach.
Sztuka ulicy, nie jest już sztuką wyłącznie ulicy. Popkultura wchłonie każdą formę buntu czyniąc z niej atrakcyjny towar. Ten taneczno-muzyczny set zaprezentują młodzi ludzie, których jeszcze nie wchłonął całkowicie rynek.
"W epoce natłoku robotów, kserokopiarek, opłacanych nieświadomej, niczego nie podejrzewającej publiczności, chcemy tworzyć własny styl, pokazać innym jak my to czujemy, widzimy, powiedzieć, że nie jest to jeszcze efekt końcowy (nigdy nie jesteśmy w 100% zadowoleni z siebie), ale tędy droga."
Free style TV
Pranie mózgów w zbożnym celu ośmieszenia papki medialnej, serwowanej nam codziennie na śniadanie, obiad i kolację. Antymedialny performance z dużym poczuciem humoru, pokazujący w krzywym zwierciadle prawdziwe oblicze telewizyjnych programów. Czysta improwizacja, wyobraźnia i dowcip w wykonaniu Jakuba Palacza - łaźniowego aktora, właściciela Kawiarni Naukowej na Kazimierzu i ofiary ostatniego reality show "Robinsonowie". A cała akcja wobec skrótowego dnia polskiej TV wg. Dawida Kozłowskiego.
MADE IN POLAND
Teatralna wiwisekcja III Rzeczpospolitej. Spektakl świetnego teatru z Legnicy, według scenariusza i w reżyserii Przemysława Wojcieszka. To opowieść o młodym buntowniku z miejskiego blokowiska, który porzuca ministranturę i rusza w świat z kijem bejsbolowym, szukając nowego sensu życia i nowych autorytetów. Być może to opowieść o wielu młodych mieszkańcach nowohuckiej dzielnicy? Gniew, bunt i rozpacz... nadzieja.
Cukier w normie
Ponadnormatywna dawka prozy Sławka Shuty. Teksty powstałe z obserwacji dzielnicy. Krytyczny i groteskowy obraz społeczności mamionej konsumpcyjnym paradiso i zagubionej w infernalnym blokowisku. Projekt rozwinie się w roku 2005 w filmowo-teatralny moralitet. Czytanie.
Bilety: CIK, Alchemia
Autobus do Łaźni Nowej odjeżdża o godz. 17.30 z Placu Wolnica
Powrót około 23.00