03.11.2004 Wersja do druku

Kraków. Genius Loci - dotknięcie dzielnicy

Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia " wita się z mieszkańcami Nowej Huty - pod koniec listopada odbędzie się tam III Międzynarodowy Festiwal Genius Loci.
Kilka miesięcy temu Łaźnia przeprowadziła się z Kazimierza na nowohuckie os. Szkolne. Bartosz Szydłowski, szef Łaźni, od razu zajął się przygotowaniem projektu J festiwalu - co prawda w nowym miejscu, ale jego przesłanie się nie zmieniło.

- Genius Loci to wchodzenie z działaniami artystycznymi w przestrzeń publiczną, wciąganie jakiejś społeczności w sztukę - tłumaczy Szydłowski. - Tym razem będzie to Nowa Huta. Tegoroczny festiwal to próba dotknięcia dzielnicy. Festiwal to dwa wieczory 28 i 29 listopada: ..Noc afirmacji" i "Noc buntu". Bohaterami obu będą przede wszystkim mieszkańcy Nowej Huty, wspierani przez artystów. Podczas pierwszego wieczoru Szydłowski chce pokazać działania Łaźni na Kazimierzu w instalacji plastycznej .."W poszukiwaniu duszy Kazimierza". Najważniejszą jego częścią będzie jednak akcja artystyczna "Mieszkam tu", do której Szydłowski zaprosi nowohucian: - Mieszkańcy będą opowiadać historie przedmiotów, które w jakiś sposób są im bliskie, lub - wręcz przeciwnie - wiążą się ze złymi wspomnieniami. Artyści, zainspirowani nimi, stworzą opowiadania, utwory muzyczne, etiudy sceniczne. Z tego wszystkiego powstanie na koniec spektakl teatralny. Wieczór z

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Genius Loci w Nowej Hucie

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza -Kraków nr 255/29.10. 04

Data:

03.11.2004

Tematy w toku