EN

7.05.2021, 08:09 Wersja do druku

Częstochowa. Filharmonia Częstochowska przywołuje wiosnę. Będzie można zanucić arię z "Carmen"

Inne aktualności

Największe przeboje muzyki klasycznej zabrzmią podczas koncertu, który Filharmonia Częstochowska zagra w piątek, 7 maja. W programie jest i Habanera z "Carmen" Bizeta, i Aria na strunie G Bacha, i fragment "Czterech pór roku" Vivaldiego. A to tylko część muzycznych atrakcji.

Mimo stopniowego luzowania epidemicznych obostrzeń – także w placówkach kultury – filharmonie w całym kraju nadal nie mogą zapraszać gości. Podobnie jak teatry czy opery muszą poczekać do 29 maja, a wcześniej swoje możliwości prezentować tylko w internecie. Filharmonia Częstochowska już zaplanowała, że otworzy się dla publiczności 1 czerwca przy okazji koncertu z okazji Dnia Dziecka.

Tymczasem 7 maja zaprasza na koncert online. Muzyczny wieczór odbędzie się pod hasłem „Przywołujemy wiosnę”. Wystąpi kwintet: Siergiej Wowkorub – skrzypce, Małgorzata Kryś – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, Adam Klocek – wiolonczela i Krzysztof Rajczyk – kontrabas. „Usłyszymy najbardziej znane kompozycje muzyki określanej często mianem poważnej, które z powodzeniem przeniknęły do kultury popularnej. Ich linie melodyczne często brzmią nam w uszach, potrafimy je zanucić, nawet jeśli nie od razu umiemy wskazać twórcę” – zapowiada filharmonia.

I rzeczywiście, w programie koncertu znalazły się same przeboje. Zabrzmią m.in.: Aria na strunie G Johanna Sebastiana Bacha, Pavana Gabriela Fauré’a, walc „Fale Dunaju” Josefa Ivanovici, Habanera z „Carmen” Georgesa Bizeta, Czardasz Vittorio Montiego czy „Wiosna” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19 na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

bs

Data publikacji oryginału:

07.05.2021