Inne aktualności
- Toruń. Teatr Baj Pomorski przygotowuje koncert na Dzień Kobiet 22.01.2025 09:57
- Kielce. „Barbaricum” w KTT – w ramach Programu Przestrzenie Sztuki 22.01.2025 09:43
- Łódź. Ukaże się nowa książka Dominiki Łarionow 22.01.2025 09:34
- Toruń. Miłość tematem „Tchnienia" w Teatrze Horzycy. Premiera na Scenie Foyer 22.01.2025 08:59
- Łódź. Tomasz Konieczny wystąpi dzisiaj z recitalem w Łodzi 22.01.2025 08:54
- Radom. Laura Pajor nową aktorką Teatru Powszechnego 22.01.2025 08:53
- Kraków. Teatr Mumerus zaprasza na „Posiew boga wojny” 22.01.2025 08:47
- Warszawa. Wystawa obrazów Kariny Szutko „ROcK SMOKA” oraz spektakl „LUXA” 22.01.2025 08:33
- Kraków. W lutym kolejna odsłona festiwalu Opera Rara 22.01.2025 08:32
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 22.01.2025 08:28
- Wrocław. Pięć pytań do Jakuba Zalasy przed premierą „Moby Dicka” we Wrocławskiej Pantomimie 22.01.2025 07:31
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
Rozpoczął się edukacyjno-artystyczny projekt Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca w Białymstoku - Wirtualne Laboratoria Tańca dedykowany tancerzom i choreografom związanym z tańcem współczesnym z całej Polski.
Projekt jest głęboką eksploracją procesu twórczego - prezentuje spektakle choreografów różnych pokoleń, daje wgląd w twórcze ścieżki ich powstawania, pozwala odbiorcom spotkać się z autorami i z nimi podjąć się nowych zadań w ramach warsztatów koncepcyjnych. A ich efektem będą realizowane mini prezentacje filmowe. A wszystko to za pomocą narzędzi internetowych, dzięki którym możliwe jest spotkanie i współpraca z uczestnikami z całej Polski. Wirtualne Laboratoria Tańca to edukacja, która ubogaca umiejętności taneczne, choreograficzne oraz kompetencje cyfrowe jej uczestników.
Pomysł z czasów kwarantanny
- Pomysł projektu zrodził się podczas przymusowej izolacji związanej z pandemią - mówi prezes Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca i pomysłodawca projektu Karolina Garbacik. - Pandemia wywróciła nasz taneczny świat do góry nogami. Zamknięci w domach tancerze, choreografowie, zostali odcięci od aktywności tanecznej, zawodowej i często źródeł utrzymania. Całe środowisko w pośpiechu zaczęło przenosić swoją aktywność do portali społecznościowych, komunikatorów oraz stron internetowych. Z dnia na dzień, nastąpiło przewartościowanie pojęć i metod w nauczaniu. Tym nagłym zmianom z jednej strony towarzyszył niepokój, z drugiej entuzjazm związany z odkrywaniem nowych form i narzędzi pracy. Po pierwszej, spontanicznej fazie cyfrowej egzystencji tańca przychodzi refleksja nad zjawiskiem oraz potrzeba jej profesjonalizacji. Nowa sytuacja tworzy dla nas nowe szanse. Musimy tę szansę wykorzystać, najlepiej jak potrafimy. Taniec jako sztuka może szerzej funkcjonować w przestrzeni wirtualnej. Czołowi twórcy tańca mogą szerzej otworzyć drzwi do swoich artystycznych światów i dzielić się wiedzą bez ograniczeń przestrzennych. Dlatego realizujemy ten projekt. A wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału.
Co w programie projektu?
Projekt zakłada realizację działań w ramach trzech "stref". "Strefę prezentacji", podczas której publiczności w sieci przedstawionych zostanie 5 spektakli tanecznych, wraz ich analizą twórczą podczas spotkań i webinariów. "Strefę warsztatów" - czyli cykl bezpłatnych laboratoriów i sesji coachingowych z choreografami - twórcami prezentowanych spektakli. Efektem realizowanych w kameralnych grupach laboratoriów będą krótkie formy filmowe. Ostatnia, czyli "strefa wsparcia" - to materiały stworzone na potrzeby i podczas projektu, które wspomagają twórców tańca w rozwoju ich umiejętności, przy wykorzystaniu narzędzi internetowych.
Choreografowie pierwszej edycji Wirtualnych Laboratoriów Tańca, którzy zaprezentują spektakle oraz poprowadzą laboratoria to: Iwona Olszowska ze spektaklem "Adam i Elf", Karolina Garbacik z "Fragment/ Akcja", Eryk Makohon z produkcją "TAKARAZUKA CAMP" Krakowskiego Teatru Tańca, Eliza Kindziuk ze spektaklem "The Room" oraz Małgorzata Mielech z produkcją "FearLess".
Udział w projekcie jest bezpłatny. Na warsztaty koncepcyjne obowiązują zapisy, za pomocą strony www projektu: laboratoriatanca.pl.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.