EN

23.09.2020, 18:11 Wersja do druku

Kraków. Minister kultury odwołał dyrektora Narodowego Starego Teatru

mat. teatru

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odwołał Marka Mikosa ze stanowiska dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - poinformowało w środę MKiDN. Powodem odwołania były "liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru".

MKiDN przekazało, że "nowego dyrektora teatru minister kultury wskaże, zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych Narodowego Starego Teatru oraz stowarzyszeń twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności NST".

"Powodem odwołania dotychczasowego dyrektora NST były wyniki kontroli, która objęła lata 2018-2020, a podczas której stwierdzono liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru" - napisano w komunikacie.

MKiDN podało, że "do czasu powołania nowego dyrektora, co powinno nastąpić w możliwie najbliższym terminie, pracami Narodowego Starego Teatru w Krakowie będzie kierować Rafał Kierc, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego (jedyna zastępczyni dyrektora, w związku z usprawiedliwioną nieobecnością, nie może pełnić obowiązków dyrektora)".

Marek Mikos (ur. w 1959 r.) w Krakowie to krytyk, dziennikarz, menadżer, animator kultury oraz autor książek o tematyce teatralnej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-11 był kierownikiem literackim Teatru Ludowego, a w latach 2005-09 i 2012-16 dyrektorem TVP Kielce. Przez wiele lat publikował w "Gazecie Wyborczej".

Mikos objął dyrekcję Starego Teatru po ministerialnym konkursie we wrześniu 2017 r. Zastąpił na tym stanowisku reżysera Jana Klatę.

W styczniu 2018 r. powołano Radę Artystyczną Starego Teatru, która w ostatnich latach we współpracy z dyrektorem, przygotowywała program teatru. W skład Rady weszli: Anna Dymna, Anna Radwan, Dorota Segda, Ewa Kaim, Roman Gancarczyk, Krzysztof Zawadzki i Radosław Krzyżowski (przewodniczący).

Na najbliższy sezon teatr zapowiedział 10 premier - spektakle m.in. Mikołaja Grabowskiego, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.

Źródło:

PAP