EN

22.09.2020, 09:07 Wersja do druku

Kraków. Zmiany w Starym Teatrze

Waldemar Raźniak ma zastąpić Marka Mikosa na stanowisku dyrektora naczelnego Narodowego Starego Teatru, dowiadujemy się z dobrze poinformowanych źródeł.

Marek Mikos objął dyrekcję Starego Teatru w 2017 r. po ministerialnym konkursie: zastąpił wybitnego reżysera Jana Klatę.

Zastępcą od spraw artystycznych Mikosa miał być Michał Gieleta. Między Mikosem a Gieletą doszło jednak do konfliktu. Sprawami artystycznymi zajął się Jan Polewka. Na taką dyrekcję od początku nie było zgody w zespole teatru. Po kulisowych negocjacjach Polewka utracił stanowisko, zaś z liderów zespołu została sformowana Rada Artystyczna.

Ostatnio Stary dryfował, mówiło się o niedyspozycji Marka Mikosa. Także wicepremier Piotr Gliński, minister kultury w kontekście Starego mówił o personalnej pomyłce.

Jeszcze niedawno jako kandydat na dyrektora wymieniany był Redbad Klynstra-Komarnicki. Ostatecznie został szefem Teatru im. Osterwy w Lublinie.

Dyrektor Marek Mikos ma być odwołany w najbliższym czasie.

Waldemar Raźniak (1982, Moskwa) jest profesorem nadzwyczajnym warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie był m. in. dziekanem Wydziału Aktorskiego i prorektorem. Wydział aktorstwa skończył w krakowskiej PWST (2006), a potem zarządzenie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debiutował jako reżyser w Och-Teatrze Krystyny Jandy „Wassą Żelazowną”. Pracował m. in. w Teatrze Miejskim w Gdyni, Romie, w stołecznym Guliwerze i Białostockim Teatrze Lalek.
Był asystentem reżysera przy serialach „Mała Moskwa” i „Anna German”.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zmiany w Starym Teatrze

Źródło:

„Rzeczpospolita” online