EN

11.09.2020, 13:14 Wersja do druku

Rzeszów. "Bliżej" premiera Projektu Natura w BWA

Inne aktualności

W niedzielę o godz. 19 w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się spektakl „Bliżej" realizowany przez twórców niezależnego „Projektu Natura".

Spektakl performatywny „Bliżej" współtworzą przedstawiciele kilku dziedzin sztuki, tj. fotografia artystyczna, grafika, projektowanie ubioru, teatr tańca i ruchu, muzyka. Jest on realizowany w ramach szerszego projektu artystycznego, jakim jest Projekt Natura.

- Promowanie bezrefleksyjnej postawy człowieka przez tzw. Rynek prowadzi do uprzedmiotowienia człowieka, a tym samym do uprzedmiotowienia natury. Jak wielu jest jedynie trybikiem w maszynce zwiększania zysku i żyje w oderwaniu od wewnętrznego świata potrzeb i uczuć - jego prawdy i autentyczności. Mieć stanęło ponad Być i wszystkim, co według nas owo filozoficzne Być określa. Spektakl, jako element Projektu Natura, jest konsekwencją potrzeby wypowiedzenia się wobec takiego stanu rzeczy - tłumaczą twórcy.

Spektakl „Bliżej" powstaje zgodnie z zasadą zrównoważonej produkcji. To nurt w polskim teatrze stawiający główny akcent na demokratyczny i uważny proces twórczy, rozwiązania ekologiczne i rzemieślnicze.

Istotną rolę w całym projekcie odgrywają kostiumy autorstwa Kariny Mińkowskiej-Pado, inspirowane strukturami i dynamiką natury. Choreografią zajęła się Marta Bury, a podczas spektaklu zatańczą: Olga Bury, Ewelina Cieśla, Agnieszka Kramarz, Aleksandra Łaba, Karina Mińkowska-Pado oraz Magdalena Widłak. Za muzykę odpowiada Raphael Rogiński, natomiast twórcą scenografii i wizualizacji jest Kamila Bednarska. Autorami zdjęć są Małgorzata Cwynar--Owsiak, Katarzyna Warańska, Radosław Kobierski oraz Dominika Surmacz.

Premiera odbędzie się 13 września w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych o godz. 19. Następnego dnia odbędzie się lekcja krytyczna adresowana do studentów i młodzieży licealnej. 

Tytuł oryginalny

Bliżej

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Rzeszów Nr 213 dodatek Co Jest Grane