EN
3.03.2021, 12:33 Wersja do druku

Wspominają prof. Jerzego Limona

Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury - napisał dziś  minister kultury Piotr Gliński.
Gdańsk będzie mniejszy bez Ciebie - to słowa Donalda Tuska. Cudowny człowiek o wrodzonej delikatności i ogromnym uporze - powiedział Jerzy Radziwiłowicz.  Wspomnienia o zmarłym dziś prof. Jerzym Limonie, angliście, pisarzu, tłumaczu, twórcy i dyrektorze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Prof. Jerzy Limon na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, 2013 r. / fot. Adam Warżawa/PAP

Radziwiłowicz o prof. Limonie: cudowny człowiek o wrodzonej delikatności i ogromnym uporze

Prof. Jerzy Limon to cudowny, wspaniały człowiek o ogromnej kulturze, ogromnej wiedzy i wrodzonej delikatności i również, jak się okazało, o ogromnym uporze i sile, żeby zbudować teatr na miejscu, gdzie kiedyś grywali aktorzy szekspirowscy - powiedział PAP aktor Jerzy Radziwiłowicz.

Radziwiłowicz wspominał prof. Jerzego Limona jako cudownego, wspaniałego człowieka o ogromnej kulturze, ogromnej wiedzy i wrodzonej delikatności i również, jak się okazało o ogromnym uporze i sile, żeby zbudować teatr na miejscu, gdzie kiedyś grywali aktorzy szekspirowscy, aktorzy angielscy, którzy przypływali do Gdańska.

Podkreślił, że Gdański Teatr Szekspirowski to ogromne dzieło życia prof. Limona. "To jest niezwykły ślad, który po sobie pozostawił. Mało kto z takim uporem przez tak wiele lat, kilka dekad walczył, aby to powstało, tylko dlatego, że Gdańsk to było jedyne miejsce w Polsce, gdzie niegdyś grywali aktorzy angielscy" - dodał. "Jego miłość do tego tematu, do języka i teatru angielskiego oraz samego Szekspira napędzała wszystko" - dodał.

Tusk o prof. Limonie: Gdańsk będzie mniejszy bez Ciebie

Profesor Jerzy Limon nie żyje. Gdańsk będzie mniejszy bez Ciebie - napisał w środę na Twitterze b. premier Donald Tusk. W wieku 70 lat w jednym z gdańskich szpitali zmarł w środę na ranem profesor Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Gliński o prof. Limonie: jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarza, tłumacza, wybitnego humanisty. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury - napisał w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Prof. Jerzy Limon zmarł w środę nad ranem w jednym z gdańskich szpitali, w wieku 70 lat. Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus. Był anglistą, pisarzem, tłumaczem, twórcą i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarza, tłumacza, wybitnego humanisty. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury. Rodzinie i Bliskim Profesora składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał na Twitterze minister kultury.