Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka w tym roku obchodzi 25-lecie. W ramach Jubileuszu zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Podczas pierwszej części świętowania zaplanowaliśmy 11 wydarzeń w czerwcu. Jesteśmy wrocławską fundacją, która zajmuje się wspieraniem kreatywności młodego pokolenia.
Inne aktualności
- Lusławice/Warszawa. Festiwal Eufonie: „Baśnie nocy” i „Siedem bram Jerozolimy” 23.11.2024 17:52
- Warszawa. „Matki. Pieśń na czas wojny” – dwa pokazy w Teatrze Powszechnym 23.11.2024 17:33
- Kraków. Ceremonia osadzenia chochoła na pamiątkę historii z „Wesela” 23.11.2024 16:50
- Gdańsk. Uniwersytet Gdański kupił nieznany scenariusz do filmu Aleksandra Forda 23.11.2024 16:43
- Warszawa. Bajki surrealistyczne Erny Rosenstein. 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 23.11.2024 13:01
- Opolskie. Teatralna inicjatywa mniejszości niemieckiej w Głogówku 23.11.2024 12:48
- Warszawa. „Świąteczny Spektakl Improwizowany” w DK Zacisze 23.11.2024 11:15
- Rzeszów. 578 premier w 80 lat, czyli urodziny Teatru im. Wandy Siemaszkowej 23.11.2024 10:32
- Włochy. Inauguracja świątecznego targu na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu 23.11.2024 10:29
- Rzeszów. Premiera farsy „Gdzie jest mój mąż?” na 80-lecie sceny dramatycznej w mieście 23.11.2024 09:30
- TVP. Premiera spektaklu telewizyjnego pt. „Miłość” w reż. Błażeja Peszka - w poniedziałek 23.11.2024 09:04
- Gdańsk. Dziś premiera „La Boheme” w Operze Bałtyckiej 23.11.2024 08:41
- Litwa. W Wilnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej 22.11.2024 19:40
- Bytom. „Ciało” – wystawa fotografii Alicji Przybyszowskiej 22.11.2024 17:40
Rozwijamy twórczość dzieci już od pierwszego miesiąca życia, działamy na rzecz dzieci przedszkolnych szkolnych, młodzieży a nawet dorosłych. Wiele naszych inicjatyw ma charakter społeczny, ich celem jest zapewnienia dzieciom zagrożonym wykluczeniem dostępu do kultury. Nasza działalność opiera się jednak przede wszystkim na organizacji warsztatów rozwijających umiejętności teatralne, plastyczne i muzyczne. Prowadzimy je w oparciu o autorskie, doskonalone od lat, programy przygotowane przez doświadczonych instruktorów i realizowane z zaangażowaniem, pasją i profesjonalizmem.
Treści naszych warsztatów są ściśle i merytorycznie związane z tematyką artystyczną i kulturalną, ale zakładające także rozwój osobowości dziecka, pomagające w zdobywaniu wiedzy o sobie i w odkrywaniu własnej wartości. Od lat oferujemy odpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży już od 0 miesięcy do 18 lat. Każdy może znaleźć w naszej Fundacji grupę w swoimi przedziale wiekowym.
Aktualnie posiadamy grupy warsztatowe w następujących przedziałach wiekowych: • 0-24 miesięcy • 2,5-3,5 lat • 3,5-4,5 lat • 5-6 lat • 7-12 lat • 13-18 lat • 18+ lat
Oprócz opisywanych warsztatów artystycznych we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka mają miejsce dodatkowe projekty o charakterze społecznym. Między innymi współpracujemy z ośrodkami i świetlicami na rzecz dzieci zagrożonych wykluczeniem z kultury oraz z dziećmi z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi. Dzięki udziałowi w warsztatach między innymi dzieci o mniejszych szansach, pochodzące z rodzin wielodzietnych czy domów objętych opieką asystentów MOPS, mogą nabywać nowe kompetencje społeczne, wzmacniać swoje dobre strony i uczyć się bycia świadomymi odbiorcami i twórcami sztuki.
Prowadzimy także projekt o nazwie Teatr Trzech Generacji, co stwarza możliwości integracji międzypokoleniowej. Uczestnikami tych zajęć są osoby z trzech pokoleń: dzieci, rodziców i dziadków. Zajęcia te przypominają o tym, że edukacja kulturalna nie może być dobrem luksusowym, lecz powinna być dostępna dla wszystkich.
Aktualnie trwa już kolejna edycja Teatru Trzech Generacji, której pokaz odbędzie się 2.06. o 18:00 w naszej siedzibie przy ulicy Kuźniczej 29a. Jest możliwość bezpłatnego wzięcia udziału w wydarzeniu. Należy zgłosić swoje zainteresowanie mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (661 136 434) do naszego biura.
W następnej kolejności będą Państwo poproszeni o odebranie zarezerwowanej ilości wejściówek (darmowych) w naszej siedzibie. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Dodatkowo podczas trwającego semestru letniego nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych Stowarzyszenia Handicap. W ramach niej zorganizowaliśmy warsztaty teatralne z doświadczoną arteterapeutką dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Dzieci w wieku do 10 lat stworzyły spektakl, który odbędzie 5.06. Pokaz jest zamknięty.
W ramach Jubileuszu w tym roku zaplanowaliśmy uroczyste pokazy, które jednocześnie zakończą semestr letni w Centrum. Będą to spektakle wypracowane na zajęciach przez naszych beneficjentów. Dzięki temu praktycznie każdy tydzień w czerwcu będzie wypełniony artystyczną energią, radością dzieci i ekscytującymi przeżyciami. Zaplanowane spektakle odbędą się: 13.06., 18.06. i 22.06. W sumie będzie to zakończenie 7 warsztatów artystycznych: trzech grup Teatru Młodych, Muzycznego Teatrzyku, warsztatów teatralno-plastycznych, warsztatów teatralno-muzyczno-plastycznych oraz Teatru w Centrum.
To idealna okazja na przedstawienie swoim bliskim efektów twórczej pracy naszych uczestników, tworzonej przez cały semestr. Zajęcia prowadzone dla młodszych dzieci - do 4,5 lat – zakończą się uroczystymi zajęciami z poczęstunkiem (28 i 29.06.). Tak jak wspomniano powyżej, nasze działania obejmują także warsztat teatralny dla dorosłych, który osiąga ze swoimi wypracowanymi na zajęciach spektaklami niemałe sukcesy. Między innymi w kwietniu tego roku zdobyli oni ze swoim zeszłorocznym spektaklem „Law Law Law” II miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich TOR w Smolcu.
W tym roku w ramach Jubileuszu będzie można obejrzeć ten spektakl ponownie. 2.06. o godzinie 20:00 w naszej siedzibie przy ulicy Kuźniczej 29a pojawi się możliwość bezpłatnego wzięcia udziału w pokazie. Po wyrażeniu chęci wzięcia udziału w wydarzeniu mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (661 136 434) będą Państwo poproszeni o odebranie zarezerwowanej ilości wejściówek (darmowych) w naszym biurze. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty organizowane we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka opieramy na dawaniu uczestnikom przestrzeni do tworzenia, eksperymentowania, a poprzez to - rozwijania wyobraźni. Wszystko to w formie kreatywnego połączenia edukacji z zabawą. Dlaczego rozwój wyobraźni, twórczości i umiejętności ekspresji jest tak ważny? Od najmłodszych lat warto, szczególnie poprzez kreatywną zabawę, przygotowywać dzieci, na wyzywania które czekają je w przyszłości. W szkole, pracy, a także życiu osobistym. Umysł małych dzieci jest jeszcze bardzo chłonny i elastyczny, dzięki czemu łatwiej jest przyswajać nowe umiejętności. Twórcze, praktyczne zajęcia łączące kompetencje artystyczne ze społecznymi pozwalają dziecku łatwiej radzić sobie ze stresem i walczyć z trudnościami i dzięki temu lepiej się rozwijać i realizować na różnych polach. Wierzymy, że wzmacnianie kreatywności i możliwość partycypacji w działaniach kulturalnych wpływa na wszechstronny rozwój dzieci i pozwala im lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Dzięki takiemu modelowi kształcenia ma ono większą szansę na szybszy rozwój i większą innowacyjność.
Edukacja od najmłodszych lat, także w sferze kultury i sztuki, jest najlepszą inwestycją nie tylko z punku widzenia rodziców, ale także społeczeństwa i państwa. Równie ważną częścią jest bogaty rozwój kompetencji społecznych. Dzieci uczą się pracować w grupie, dyskutować. Rozwijają umiejętności wyrażania swojego zdania, emocji, negocjacji, obserwują reakcje swoich koleżanek i kolegów. Wszystko to ułatwi im w przyszłości wchodzenie w nowe interakcje i grupy, tworzenie relacji prywatnych i zawodowych. Dodatkowo dzieci budują pewność siebie i oswajają się z wystąpieniami publicznymi. Oczywiście jest to początek długiego procesu, warto go jednak zacząć już od najmłodszych lat, korzystając z doświadczenia profesjonalistów.
Działania WCTD są bardzo innowacyjne. Jako pierwsi we Wrocławiu postawiliśmy na działania międzypokoleniowe oraz wprowadziliśmy wielomodułowe warsztaty, na których dziecko ma szansę poznać kilka kierunków sztuki. W zeszłym roku (2022) we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka w warsztatach bazowych wzięło udział 321 osób. Natomiast 53 osoby skorzystały bezpłatnie z naszej oferty ze względu na trudną sytuację finansową. Świętuj razem z nami!