EN

23.12.2024, 15:19 Wersja do druku

Poznań. Koncert Noworoczny, wznowienia i pożegnania. Styczeń w Teatrze Wielkim

Wznowienie Cyrulika sewilskiego z Andrzejem Filończykiem w partii Figara, który na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, a więc w miejscu debiutu, świętować będzie jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, Traviata, Skrzypek na dachu, pożegnanie z tryptykiem baletowym BER z fenomenalnymi choreografiami Roberta Bondary, Alexandra Ekmana i Martynasa Rimeikisa, nieBŁĘKITNA RAPSODIA – spotkanie z muzyką George’a Gershwina w ramach cyklu Kameralny wieczór w operze oraz projekty dla dzieci i seniorów – oto wydarzenia zaplanowane w styczniu 2025 w gmachu pod Pegazem. 

fot. mat. teatru

KONCERT NOWOROCZNY
czwartek, 2.01.2025, godz. 19:00
piątek, 3.01.2025, godz. 19:00
sobota, 4.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 5.01.2025, godz. 18:00

W trudnym do rozstrzygnięcia sporze o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą nie chcemy wydawać wiążących wyroków, natomiast mamy znakomity pomysł, jak święta zimowe przedłużyć. Kiedy po Sylwestrze zaczynamy nabierać chęci na powtórzenie zabawy, nadarza się niebywała okazja – Koncert noworoczny.
Najbardziej znany koncert noworoczny to ten w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich. Z rocznym wyprzedzeniem ci, którzy chcą usłyszeć Marsz Radetzky’ego, rezerwują bilety. Jednak czy je dostaną i w jakiej cenie – długo pozostaje tajemnicą.
Od wiedeńczyków jesteśmy bardziej otwarci, a dobrymi wiadomościami uwielbiamy się dzielić, dlatego już teraz zapraszamy na Koncert. A Marsz Radetzky’ego będzie? – przekonajcie się Państwo osobiście.
Wykonawcy
Małgorzata Olejniczak-Worobiej – sopran
Monika Mych-Nowicka – sopran
Piotr Friebe – tenor (2.01.2025)
Piotr Kalina – tenor (3, 4, 5.01.2025)
Rafał Korpik – bas
Jaromir Trafankowski – baryton
Donat Zamiara – kontrabas
Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu
Marco Guidarini – dyrygent (3, 4, 5.01.2025)
Wiktor Kozłowski – dyrygent (2.01.2025)
Sofiia Hatylo, Artiom Bankouski – tancerze  
prowadzenie koncertu: Jaromir Trafankowski
kierownictwo chóru: Mariusz Otto
choreografia: Dominika Babiarz

fot. Bartosz Seifert/mat. teatru

TRAVIATA | Verdi
czwartek, 9.01.2025, godz. 19:00
piątek, 10.01.2025, godz. 19:00
sobota, 11.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 12.01.2025, godz. 18:00

opera w IV aktach
libretto: Francesco Maria Piave na podstawie powieści Aleksandra Dumasa (syna) Dama kameliowa
premiera: 29 września 1996
Uwielbiana przez męską części paryskiej socjety kurtyzana Violetta Valéry, choć początkowo odrzuca zaloty młodego Alfreda Germonta, z czasem uświadamia sobie, że tylko z nim zazna prawdziwego szczęścia. Zakochani, nie zważając na wywołany skandal, wyjeżdżają z Paryża, by w wiejskim majątku wieść idylliczny żywot. Sielankę – jak to często bywa – niweczy rosnąca sterta zaległych rachunków, choroba oraz powinności rodzinne. Violetta nie ma wyboru: chcąc chronić ukochanego Alfreda, powraca do Paryża i dawnego życia. Czy Alfred pozna prawdziwą przyczynę odejścia Violetty? Czy kiedykolwiek będą razem? Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla uczucia?
Jest w Traviacie wszystko, co poruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca. Moc wielkiej namiętności, gotowość do poświęcenia, tragiczny wybór i piękna muzyka. Z opowieści o Damie kameliowej ulubiony librecista Verdiego – Francesco Maria Piave – utkał operowy romans wszech czasów. Sam kompozytor pytany, którą ze swoich oper ceni najbardziej odpowiadał bez wahania, że jako zawodowiec wybiera Rigoletto, jako amator – Traviatę. Muzyczna wyobraźnia kompozytora i lekkie pióro librecisty nie zdałyby się na nic, gdyby nie odtwórczyni roli Violetty, która musi wykazać się nie tylko znakomitym przygotowaniem wokalnym, ale i doskonałym aktorstwem.
Mamy nadzieję, że zarówno kompozytor, jak i amator (od łac. amo – kochać) będą zadowoleni, kiedy dotrze do nich przejmująca aria É strano.
Informujemy, iż 9.01. oraz 11.01.2025 w partii Ojca wystąpi Andrzej Dobber.
Realizatorzy
dyrygent: Marco Guidarini
kierownictwo Chóru: Mariusz Otto
reżyseria: Marek Weiss
scenografia: Andrzej Sadowski
choreografia: Emil Wesołowski
kostiumy: Ryszard Kaja

Obsada
Violetta: Ruslana Koval (9 i 11.01.2025), Paula Iancic (10 i 12.01.2025)
Alfred: Piotr Kalina (9 i 11.01.2025), Piotr Friebe (10 i 12.01.2025)
Ojciec: Andrzej Dobber (9 i 11.01.2025), Stanislav Kuflyuk (10 i 12.01.2025)
Doktor: Damian Konieczek
Flora: Magdalena Wilczyńska-Goś (9 i 11.01.2025), Galina Kuklina (10 i 12.01.2025)
Annina: Laura Wąsek
Gaston: Rafał Żurek
Baron: Tomasz Mazur
Markiz: Jaromir Trafankowski
Joseph: Paweł Szajek
Posłaniec: Michał Korzeniowski
Służący: Piotr Bróździak
Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

BALET DLA DZIECI
warsztaty
sobota, 11.01.2025, godz. 14:30
Malarnia

Zajęcia baletowe dla dzieci prowadzone w przyjaznej atmosferze przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską. Proponowane warsztaty z tańca klasycznego są nie tylko okazją do rozwijania pasji, ale też doskonalą poczucie rytmu, wrażliwość na muzykę czy pozytywnie wpływają na prawidłową postawę ciała. A poza tym – są też świetną zabawą i okazją do tego, by trochę się poruszać i poskakać.
Wiek uczestników: 4-7 lat
Czas trwania: około 45 minut

BALET DLA DOROSŁYCH
warsztaty
sobota, 11.01.2025, godz. 15:45
Malarnia

Zajęcia baletowe, które z powodzeniem zastąpią fitness czy jogę, a dodatkowo mają moc spełniania marzeń z dzieciństwa. Warsztaty prowadzone przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską – odbywają się w profesjonalnej sali baletowej. Są okazją do rozciągnięcia mięśni, zdrowego ruchu, ale również do relaksu przy dźwiękach muzyki. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się/zastanawiałeś się jak wyglądają codzienne ćwiczenia tancerki lub tancerza lub jak to jest stanąć przy drążku na czubkach palców – nie zastanawiaj się dłużej, spróbuj!
Wiek uczestników: 18-108 lat
Czas trwania: około 60 minut

fot. mat. teatru

nieBŁEKITNA RAPSODIA
Kameralny wieczór w operze
czwartek, 16.01.2025, Sala Drabowicza, godz.19:00
sobota, 18.01.2025, Sala Drabowicza, godz.19:00

George Gershwin mówił o swojej twórczości, że jest muzycznym kalejdoskopem Ameryki, w którym mieszają się rasy i narodowości, miesza się blues i wielkomiejskie szaleństwo. To fenomenalne wyczucie pulsu Nowego Świata zaprowadziło go w szaleńczym tempie na muzyczny szczyt.
Błękitna rapsodia od pierwszej prezentacji w ciągu roku zagrana została aż 84 razy. Płyty z jego kompozycjami osiągały zawrotne nakłady, by w końcu trafić do ścieżek dźwiękowych hollywoodzkich hitów. Amerykański sen stał się jawą dla syna ubogich żydowskich emigrantów. W podroż do zbuntowanego Nowego Jorku, który kpi z prohibicji, gdzie w zadymionych lokalach można wyczuć rytm złotych czasów i zatańczyć charlestona, zaprasza George Gershwin.
Wykonawcy:
Monika Mych-Nowicka – sopran
Galina Kuklina – mezzosopran
Olga Lemko – fortepian
Lucia Andres Garbas, Manuel Sanchez Cirbian – tancerze
prowadzenie koncertu: Jaromir Trafankowski
choreografia: John Svensson

CYRULIK SEWILSKI | Rossini
WZNOWIENIE!
piątek, 17.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 19.01.2025, godz. 18:00

opera w dwóch aktach
libretto Cesare Sterbini na podstawie komedii Pierre’a Beaumarchaisa
Kiedy hrabia Almaviva poznaje Rozynę, to bez względu na przeciwności losu postanowia ją poślubić. Opłaca muzykantów, którzy grają pod oknem ukochanej, odnawia znajomość ze swym dawnym służącym, Figarem, udaje ubogiego studenta Lindora i żołdaka szukającego noclegu, a także nauczyciela muzyki…
Cyrulik sewilski to – używając filmowej terminologii – prequel do Mozartowskiego Wesela Figara. Z Cyrulika dowiadujemy się, jak hrabia Almaviva rozkochał w sobie Hrabinę, która w operze Rossiniego jest po prostu Rozyną, a w Weselu żoną Almavivy. Jednak w tym sezonie nie perypetie głównych bohaterów kierują naszą uwagę w stronę Cyrulika, a jedna z jej najsłynniejszej arii La calunia – aria o plotce. Bo możemy potwierdzić pewną plotkę na sto procent. W partii Figara wystąpi Andrzej Filończyk, jeden z najbardziej uznanych na świecie artystów młodego pokolenia. I choć trudno uwierzyć, na naszej scenie będzie świętował jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, bo – przypomnijmy – tutaj debiutował.
Realizatorzy
kierownictwo muzyczne: Antonello Allemandi
reżyseria: Marek Weiss
scenografia: Ryszard Kaja
kierownictwo Chóru: Mariusz Otto
reżyseria świateł: Marek Rydian
Obsada
Figaro: Andrzej Filończyk
Rozyna: Małgorzata Olejniczak-Worobiej
Almaviva: Randall Bills
Bartolo: Grzegorz Szostak
Basilio: Wojtek Gierlach
Berta: Magdalena Wilczyńska-Goś
Fiorello: Vitalii Lashko
Oficer: Michał Korzeniowski
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Vitalii Lashko uczestniczy w programie Opera helps U, współorganizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Pegaz i Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki Poznaniu

fot. mat. teatru

BER | tryptyk baletowy
Po raz ostatni na naszej scenie!
piątek, 24.01.2025, godz. 19:00
sobota, 25.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 26.01.2025, godz. 18:00

BER – energia współczesnego tańca. Jeden z najważniejszych spektakli baletowych ostatnich lat., którego premierę online obejrzało przeszło 20 tysięcy widzów. Trzech choreografów, trzy wizje ruchu, trzy odsłony współczesności, jedno pytanie: czym jest taniec. Poznaj genotyp współczesności!
B jak Bondara Robert – znaczące nazwisko na scenie tanecznej, jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i za granicą. E jak Ekman Alexander – gwiazda współczesnej choreografii, współpracował z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie. R jak Rimeikis Martynas – najbardziej uznany choreograf młodego pokolenia na Litwie. BER jak mechanizm odnowy DNA. Jak dawka nowej energii. Jesteśmy częścią tańczącego świata – pisano po spektaklu – sprawdźmy to wspólnie!
Wykonawcy:
Balet Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

BALET DLA DZIECI
warsztaty
sobota, 25.01.2025, godz. 14:30

Malarnia
Zajęcia baletowe dla dzieci prowadzone w przyjaznej atmosferze przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską. Proponowane warsztaty z tańca klasycznego są nie tylko okazją do rozwijania pasji, ale też doskonalą poczucie rytmu, wrażliwość na muzykę czy pozytywnie wpływają na prawidłową postawę ciała. A poza tym – są też świetną zabawą i okazją do tego, by trochę się poruszać i poskakać.
Wiek uczestników: 4-7 lat
Czas trwania: około 45 minut

BALET DLA DOROSŁYCH
warsztaty
sobota, 25.01.2025, godz. 15:45

Malarnia
Zajęcia baletowe, które z powodzeniem zastąpią fitness czy jogę, a dodatkowo mają moc spełniania marzeń z dzieciństwa. Warsztaty prowadzone przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską – odbywają się w profesjonalnej sali baletowej. Są okazją do rozciągnięcia mięśni, zdrowego ruchu, ale również do relaksu przy dźwiękach muzyki. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się/zastanawiałeś się jak wyglądają codzienne ćwiczenia tancerki lub tancerza lub jak to jest stanąć przy drążku na czubkach palców – nie zastanawiaj się dłużej, spróbuj!
Wiek uczestników: 18-108 lat
Czas trwania: około 60 minut

fot. mat. teatru

SKRZYPEK NA DACHU | Bock / Stein
piątek, 31.01.2025, godz. 19:00

Musical w dwóch aktach
libretto Joseph Stein
na podstawie opowiadań Szolema Alejchema za specjalnym zezwoleniem Arnolda Perla
teksty piosenek Sheldon Harnick
polska wersja językowa w tłumaczeniu Antoniego Marianowicza
Opowieść stworzona w idealnych proporcjach: nuta nostalgii, szczypta humoru, urok świata, którego już nie ma, rzewna fraza skrzypiec, znakomita scenografia Ryszarda Kai oraz roztańczona inscenizacja Emila Wesołowskiego. Musical wszech czasów – Skrzypek na dachu…
Ubogi mleczarz Tewje każdego dnia zmaga się z przeciwnościami losu i wadzi z Bogiem. Pięć córek na wydaniu, koń okulał, ukochana żona ciągle cała w pretensjach. Życie maleńkiej wsi Anatewka gdzieś na obrzeżach Imperium Rosyjskiego biegnie rytmem codziennych kłopotów i rzadkich sukcesów. Kiedy wielka Historia wchodzi w życie bohaterów tej uroczej opowieści, pewien etap ich życia musi wbrew naszym pragnieniom się skończyć. Głęboko jednak wierzymy wraz z mieszkańcami małej Anatewki, że los się odmieni, bo przecież wiemy, że… raz świt, raz mrok.
dyrygent: Aleksander Gref
reżyseria: Emil Wesołowski

Obsada
Tewie: Andrzej Ogórkiewicz
Gołda: Barbara Kubiak
Cajtla: Magdalena Wilczyńska-Goś
Hudel: Natalia Puczniewska-Braun
Chawa: Monika Mych-Nowicka
Motel: Piotr Friebe
Jenta: Małgorzata Frąckowiak
Perczyk: Jaromir Trafankowski
Lejzor: Damian Konieczek
Mordka: Bartłomiej Szczeszek
Rabin: Tomasz Raczkiewicz
Mendel: Filip Lewandowski
Babcia Cajtla: Wiesława Wiza
Abram: Tomasz Mazur
Fruma Sara: Galina Kuklina
Fiedka: Marek Szymański
Sasza: Piotr Kalina
Policjant: Rafał Korpik
Naum: Piotr Bróździak
Skrzypek: Dawid Fabisiak
Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu
Dziecięcy Chór Operowy

Źródło:

Materiał nadesłany