EN

23.12.2024, 15:01 Wersja do druku

Siedlce. Premiera spektaklu „Mił(ość)” w Centrum Kultury i Sztuki

Spektakl „Mił(ość)” to wielowarstwowa opowieść o współczesnym człowieku, pełna metafor i symboli, które konfrontują emocje, rozum oraz codzienne zmagania w świecie pełnym oczekiwań i presji. Premiera spektaklu muzycznego w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka odbyła się 22 grudnia na scenie siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki.

fot. Janusz Mazurek

W centrum znajduje się postać Bubla – "współczesnego everymana", który mierzy się z brakiem akceptacji, narastającymi wymaganiami społecznymi oraz własnymi traumami i słabościami.

Widz zostaje wprowadzony w intymny świat głównej postaci – jego marzeń, lęków i emocji, które ukazują rozdarcie między Sercem, reprezentującym uczucia i intuicję, a Umysłem, będącym uosobieniem chłodnego rozumu i zewnętrznych nacisków. Obserwujemy absurd i dehumanizację współczesnego systemu pracy, a postać głównego bohatera staje się symbolem jednostki zagubionej w bezdusznej machinie.

Ukazany pejzaż przemienia się w mroczną przestrzeń szpitala, gdzie Bubel zmaga się z wewnętrznym chaosem. Pojawiają się także inne postacie, które dodają głębi emocjonalnej i ukazują różnorodne przeżycia ludzi w trudnych sytuacjach życiowych. Głos Serca przywołuje nadzieję i miłość jako drogę do wewnętrznego uzdrowienia.

Spektakl jest połączeniem teatru ruchu, pantomimy, teatru słowa, piosenek i muzyki, co tworzy unikalny język artystyczny. Gest, fizyczność i precyzja ruchu oddają to, co plasuje się poza słowami. W połączeniu z literackim bogactwem teatru słowa oraz emocjonalną mocą tekstów piosenek i muzyki, spektakl zyskuje wielowymiarowość, która angażuje widza na poziomie intelektualnym, emocjonalnym i wizualnym.

Jest to również opowieść o odrodzeniu, nadziei i możliwości odnalezienia siebie. Muzyka i poezja przenikają każdą scenę, tworząc świat pełen emocji i refleksji, w którym publiczność może odnaleźć swoje własne pytania i odpowiedzi. To poruszająca historia o wewnętrznym konflikcie, sile sztuki oraz poszukiwaniu sensu w świecie pełnym chaosu.

Bartłomiej Ostapczuk – reżyser spektaklu

Autorka: Urszula Gotowicka

Reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk

Muzyka: Robert Protasewicz

Ruch sceniczny: praca zespołowa

Reżyseria światła: Bartłomiej Ostapczuk

Występują: Gabriela Podniesińska, Zofia Chojecka, Maria Pośrednik, Karolina Goławska, Wiktoria Metera, Olga Dzierżanowska, Anna Karbowiak, Urszula Gotowicka, Dorota Kaczorek, Mikołaj Niedziela, Maciej Czapski, Robert Protasewicz.

Spektakl powstał w ramach projektu „Inspiracje” Mazowieckiego Instytutu Kultury pod opieką Magdy Chabros. 

Projekt realizowany w ramach Miejskiego Programu Profilaktycznego 2024 w ramach przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym. 

Od lutego 2025 spektakl będzie można oglądać na scenie siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki.

Źródło:

Materiał nadesłany