EN

4.11.2020, 09:54 Wersja do druku

Wrocław. Dom Literatury przygotował nowy projekt literacki dla seniorów

Inne aktualności

Wykłady poświęcone wrocławskim festiwalom literackim oraz informator kulturalny online to elementy pilotażowego projektu „Seniorzy w e-kulturze”, który przygotował Wrocławski Dom Literatury.

- Seniorzy w e-kulturze" to jedno z przedsięwzięć realizujących założenia aplikacji, dzięki której Wrocław otrzymał rok temu tytuł Miasta Literatury i dołączył do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO - poinformowała w środę PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Z powodu pandemii program "Senior w e-kulturze" w całości został przeniesiony do sieci.

W ramach tego przedsięwzięcia przygotowano m.in. cykl czterech wykładów bezpośrednio nawiązujących do ważnych wrocławskich festiwali literackich. Pierwszy z nich nawiązuje tematycznie do Bruno Schulz Festiwalu i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

- O reportażu międzywojennym na przykładzie biografii i twórczości Ireny Krzywickiej, niebywale barwnej postaci tego okresu, opowie pisarka i reportażystka Agata Tuszyńska. Natomiast jak czytać literaturę środkowoeuropejską i jak rozumieć samo pojęcie Europy Środkowej dowiemy się z wykładu poety i literaturoznawcy Jakuba Kornhausera - dodała Konopko.

Kolejne wykłady będą emitowane na stronie www.literatura.wroclaw.pl w drugim tygodniu listopada. Będą one związane z zagadnieniami podejmowanymi podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Poeta Adam Poprawa opowie o poezji z perspektywy historii literatury, a prof. Piotr Śliwiński przybliży tajniki praktycznej analizy współczesnych tekstów poetyckich.

W ramach przedsięwzięcia "Senior w e-kulturze" powstanie też informator kulturalny, który będzie internetowym przewodnikiem po wydarzeniach literackich. - Organizatorzy będą rekomendować dostępne wydarzenia z całej Polski, a część wydarzeń organizowanych online przez wrocławskie instytucje zostanie udostępniona dzięki uprzejmości redakcji Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego - wyjaśniła Konopko.

Źródło:

Autor:

Piotr Doczekalski

Data publikacji oryginału:

04.11.2020

Wątki tematyczne