EN

9.11.2021, 14:31 Wersja do druku

Wrocław. Dolnośląski Fundusz Filmowy dofinansuje cztery produkcje

Inne aktualności

Cztery filmy, trzy fabuły i jeden dokument, otrzymają dofinansowanie z Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Budżet tegorocznego funduszu wynosił 500 tys. zł, a koproducentem dofinansowanych filmów będzie Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Filmy, które otrzymają dofinansowanie wybrano w XV Dolnośląskim Konkursie Filmowym. Ponad 200 tys. zł zostanie przeznaczonych na realizację filmu „Wariaci” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego; 100 tys. zł na obraz „Dziennik z wycieczki” w reżyserii Rafała Kapelińskiego; 90 tys. na film „Święty” w reż. Sebastiana Buttnego oraz 25 tys. na dokument „Kosmiczna” w reżyserii Pauliny Skibińskiej.

Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, podkreślił, że w tym roku Dolnośląski Fundusz Filmowy otrzymał na dotacje dla produkcji filmowych 500 tys. zł z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Rok wcześniej taką samą kwotę przekazała Gmina Wrocław.

„Mam nadzieję, że w 2022 r. wrócimy do modelu funduszu opartego o połączone środki obu tych samorządów. Ta dobra współpraca i solidarny udział obydwu samorządów w tworzeniu budżetu funduszu filmowego były podstawą dotychczasowych sukcesów Wrocławia i Dolnego Śląska we wspieraniu wartościowej produkcji filmowej. Ostatnie osiągnięcia naszych koprodukcji na festiwalu w Gdyni pokazują, że nasz region ma niezwykły filmowy potencjał, który warto wspierać i promować” - powiedział Perduta.

Dyrektor przypomniał, że ze statuetkami z tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wrócił film „Sonata” Bartosza Blaschke, który otrzymał nagrodę publiczności, a za debiut aktorski doceniony został Michał Sikorski. „Łukasz Grzegorzek został natomiast nagrodzony za reżyserię +Mojego wspaniałego życia+. Kolejnym naszym sukcesem jest rosnące z roku na rok zainteresowanie wrocławskimi i dolnośląskimi lokacjami, tym takich podmiotów jak Netflix, który na Dolnym Śląsku produkuje m.in. seriale +Wielka woda+ czy +Królowa+ – wyliczał Perduta.

Dolnośląski Fundusz Filmowy powstał w 2008 r. Jego fundatorami są samorządy województwa dolnośląskiego i miasta Wrocławia. Dolnośląskie Centrum Filmowe jest koproducentem filmów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie. Celem konkursu jest wyłonienie projektów filmowych: fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które uzyskają wsparcie finansowe. Podstawowym kryterium oceny projektów filmowych w konkursie jest powiązanie produkcji filmowej z województwem dolnośląskim poprzez miejsce realizacji filmu i udział w jego realizacji twórców i podmiotów z terenu Dolnego Śląska. Do tej pory ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano 80 filmów, m.in. „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli, Hugh Welchmana, „Dolina Bogów" w reż. Lecha Majewskiego, „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „Fuga” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, czy „Ciemno, prawie noc” w reż. Borysa Lankosza.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne