EN

9.09.2020, 17:48 Wersja do druku

Wenecja. Alicja Węgorzewska odebrała Women in Cinema Award

mat. WOK

Inne aktualności

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej (WOK) Alicja Węgorzewska odebrała we wtorek podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji nagrodę WiCA (Women in Cinema Award). Wśród laureatów wyróżnienia znalazł się też niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold.

"WiCA została przyznana Alicji Węgorzewskiej za działalność artystyczną i produkcję filmów operowych oraz za zaangażowanie we wspieranie talentu młodych artystów, znajdujących się w trudnej sytuacji" - poinformowała w środę PAP Małgorzata Ciszkowska-Nadolny z dział marketingu WOK.

Jak wyjaśniła, nagroda Women in Cinema przyznawana jest "przez akademię dziennikarek przede wszystkim kobietom, które w swojej twórczości wzmacniają wizerunek kobiet". "Każda z nagrodzonych jest zaangażowana w kreowanie zmian, a w swojej twórczości i działalności wpływa na pozycję kobiet w środowisku artystycznym i w społeczeństwie" - czytamy w przesłanej informacji.

W skład kapituły, przyznającej WiCA wchodzą włoskie dziennikarki filmowe: Fulvia Caprara, Alessandra De Luca, Titta Fiore, Alessandra Magliaro, Chiara Nicoletti, Cristiana Paterno, Angela Prudenzi, Barbara Righini, Marina Sanna i Stefania Ulivi.

Laureatami tegorocznej WiCA, obok Alicji Węgorzewskiej są uznani włoscy twórcy - Francesca Comencini, Piera Detassis, Chiara Tagliaferri, Antonella Nesi, Claudio Giovannesi, oraz niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold.

Nagroda ma formę statuetki z czystego srebra, którą wykonał mistrz złotnictwa Michele Affidato. W przeszłości wykonał herby dla papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka; jest też twórcą koron dla ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Affidato wykonuje również statuetki przyznawane artystom podczas festiwalu w San Remo.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się we Włoskim Pawilonie w Hotelu Excelsior.

Źródło:

PAP