EN

27.07.2024, 13:06 Wersja do druku

Brwinów. Kukiełkarskie bractwo ma moc

Piątą odsłonę tegorocznej Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie stanowi spektakl „Czyja to walizka?” Teatru Form Wielu z Płocka. Bracia Łukasz i Przemysław Jarzyńscy, twórcy spektaklu, to kolejni przedstawiciele „kukiełkarskiego bractwa” (wg określenia zaczerpniętego z „Piosenki lalkarza” Jana Wilkowskiego). 

fot. mat. organizatora

Powołali do życia swój wędrowny teatr już 10 lat temu i „występują w ścisłym połączeniu  z klasycznymi lub nowoczesnymi formami teatru lalek”. Bracia artyści przyjeżdżają do Brwinowa zaraz po swoim wielkim sukcesie – po zakończonej właśnie pierwszej edycji Festiwalu Form Wielu, który powołali do życia i zorganizowali – we współpracy z lokalnym samorządem – w swoim rodzinnym Płocku. 

Za cel postawili sobie przybliżenie widzom niestandardowych form teatru łączących teatr ruchu, sztuki plastyczne, happening  czy szeroko rozumiany teatr lalek – jak głosi festiwalowy program.

Podobnie czyni jeszcze kilku przedstawicieli „kukiełkarskiego bractwa”, którzy goszczą na letnim przeglądzie teatralnym w Brwinowie. Swoje festiwale mają Teatr NEMNO Henryka Hryniewickiego, Teatr Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika, Teatr Barnaby Marcina Marca – stworzyli je lub współtworzyli we współpracy ze swoimi lokalnymi samorządami, służąc swoją artystyczna ofertą lokalnej społeczności. 

Podobnie jak wymienione zespoły uczyniło – „nie wiedząc o sobie nawzajem” - miejscowe Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego – powołując do życia we współpracy z Urzędem Gminy Brwinów – Scenę Letnią, dającą spektakle (w przeważającej mierze lalkowe) w każdą wakacyjną niedzielę na scenie wzniesionej na miejscowym Targowisku Miejskim.

Wartość tych działań lalkarskiego bractwa jest szczególnie istotna z kulturotwórczego punktu widzenia – kierowana jest do najmłodszego odbiorcy (kształtując jego nawyk uczestnictwa w kulturze) i połączona jest zwykle z działalnością edukacyjną w postaci warsztatów, czyli teatralnego wtajemniczenia dla najmłodszych. Ci artyści powołali do życia swoje teatry z niepohamowanej potrzeby pełnej realizacji swojej lalkarskiej („kukiełkarskiej”, jak by powiedział Jan Wilkowski) pasji. Nie stanowią zbyt licznej grupy, łączy ich lalkarska fascynacja i… wzajemny dla siebie szacunek. Oglądają spektakle kolegów po fachu, zapraszają się wzajemnie na organizowane przez siebie festiwale i przeglądy, dobrze mówią o spektaklach pozostałych członków „kukieł karskiego bractwa” i polecają je innym; to bardzo wiele. W brwinowskim przeglądzie wielkim orędownikiem lalkarzy jest Henryk Hryniewicki – aktor, reżyser, twórca Teatru Nemno. Ogólnopolska prasa lalkarska raczej nie zauważa tej ich niezwykłej pracy. A przecież trudno tę pracę przecenić.

Tym razem Teatr Form Wielu przywozi spektakl „Czyja to walizka?”, a po spektaklu w ramach wtajemniczenia teatralnego bracia Jarzyńscy oferują: W czasie warsztatów zaprezentujemy kilka klasycznych technik lalkowych i opowiemy skąd pochodzą oraz o sposobach ich animacji. Oczywiście ochotnicy również będą mogli spróbować swych sił jako animatorzy lalek.

Każdy z zespołów „kukiełkarskiego bractwa” wykonuje tę mrówczą pracę z młodą brwinowską widownią, i w bardzo wielu innych miastach i miasteczkach. Moc oddziaływania tych kilku zaledwie zespołów jest ogromna. Wiele samorządów docenia i wspomaga tę aktywność – tak jak nasz brwinowski.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne