EN

26.07.2024, 14:02 Wersja do druku

Podlaskie. Rozpoczyna się wędrowny teatralny „Wertep”

Ponad 20 spektakli dla dzieci i dorosłych teatrów z Polski i zagranicy zaprezentuje się podczas rozpoczynającego się w piątek po południu 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”. Impreza potrwa do 4 sierpnia, odwiedzi kilkanaście miejscowości, w których nie ma instytucjonalnego teatru.

fot. mat. organizatora

Nazwa „Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.

"Dla tych, którym odwagi brak. Dla tych, co szczęścia im brak. Tym, którym olśnienie jest w smak. Bo teatr to nie salon ani przystań dla statków. Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, dlatego że tu pokazuje się ludziom, jakimi są, jakimi pragnęliby być, jakimi mogliby być, gdyby mieli odwagę być" - tymi słowami zachęca do odwiedzenia festiwalowych wydarzeń dyrektor artystyczny „Wertepu" Dariusz Skibiński.

W sumie pokazanych będzie ponad 20 spektakli. Większość z nich skierowana jest do młodszej i starszej widowni, ale są też spektakle tylko dla dorosłych. Pokazane będą spektakle przede wszystkim teatrów z Polski, ale są też propozycje artystów z Ukrainy, Belgii i Argentyny.

Pierwszym festiwalowym przystankiem jest Narewka, gdzie w piątek do wieczora będzie można oglądać spektakle. Popołudnie w miejscowym amfiteatrze rozpocznie przedstawienie „Calineczka" Teatru z Lasu. Zaplanowano też m.in. koncert „Co Słyszał Jesion", który inspirowany jest gawędami i mitami, a także spektakl „Peace of Cake" ukraińskiego Teatru Vechoria. Na zakończenie odbędzie się wieczorna parada z lampionami Teatru A3.

W weekend „Wertep" zawędruje do Drohiczyna, Hajnówki i Białowieży. Spektakle będą grane nad rzeką i w parkach. Będzie można zobaczyć m.in. „Opowieści Papierowego Teatru" Teatru Miejsca, którego sceną teatralna jest... przekształcony rower, „Spectrum" Fundacji Sztukmistrze, która łączy elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej, czy usłyszeć koncert „Co Słyszał Jesion".

Jeden z festiwalowych dni, 1 sierpnia, zostanie zorganizowany w kilku miejscowościach powiatu hajnowskiego, a uczestnicy będą wędrować od miejsca do miejsca, by zobaczyć kolejne spektakle. Trasa „Wertepu" będzie wiodła przez Czechy Orlańskie, Werstok, Długi Bród, Wojnówkę, Kuraszewo i Policzną. Atrakcje przygotowano także w Hajnówce.

Natomiast w sierpniowy weekend festiwal zawita do Nurca Stacji i Narwi. „Wertep" zakończy się w Hajnówce, gdzie jako ostatni zagrany zostanie spektakl dla dorosłych Teatru Fuzja „Nieproszeni", który jest opowieścią o migracji.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa podlaskiego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne