26.01.2021, 08:21 Wersja do druku

Warszawa. Żoliborz walczy o dom kultury. Pod petycją podpisy Stuhra, Pągowskiego, Piwowarskiego

Inne aktualności

Znani żoliborzanie napisali do prezydenta Warszawy petycję w sprawie utworzenia instytucji kultury w tej dzielnicy. To obietnica wyborcza Rafała Trzaskowskiego. Udało się już znaleźć siedzibę, ale czy wystarczy pieniędzy? Pisze Jarosław Osowski w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.

Żoliborz jako jedyna dzielnica w Warszawie nie ma własnego domu kultury. Kiedyś jego namiastka działała w należącym do spółdzielni mieszkaniowej budynku z Teatrem Komedia przy ul. Próchnika. Z myślą o utworzeniu takiej placówki miasto w 2003 r. odkupiło od wojska zdewastowany Fort Sokolnickiego z XIX w. w parku Żeromskiego. Po perypetiach z remontem (7,5 mln zł przekazała Unia Europejska) i konkursach na gospodarza tego miejsca w 2011 r. udało się otworzyć fort dla warszawiaków.

Początkowo rzeczywiście odbywały się tu imprezy kulturalne - koncerty czy spotkania m.in. z mieszkającym w pobliżu reżyserem Andrzejem Wajdą. Szybko jednak okazało się, że zabytkowy obiekt nie jest dostosowany do takiej działalności. Miejsce upatrzyli sobie organizatorzy przyjęć i partie polityczne na konwenty wyborcze. Dlatego mieszkańcy nazywają fort "domem eventowym".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Żoliborz walczy o dom kultury. Pod petycją podpisy Stuhra, Pągowskiego, Piwowarskiego

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Stołeczna online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Jarosław Osowski

Data:

25.01.2021 11:31

Wątki tematyczne