EN

31.01.2022, 17:58 Wersja do druku

Warszawa. Znamy finalistów VII konkursu "Klasyka Żywa"

Sześć spektakli z teatrów w Gdańsku, Gnieźnie, Krakowie, Opolu i Poznaniu nominowano do finału VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Wśród przedstawień wybranych do udziału w 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych znalazły się trzy wystawienia wielkich dramatów romantycznych, inscenizacja najwybitniejszego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, sceniczna interpretacja powieści Bolesława Prusa oraz oryginalne, taneczne odczytanie dzieł Witkacego.

mat. Instytutu Teatralnego

Inne aktualności

„Balladyna” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu (reż. Konrad Dworakowski), dwa spektakle z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Dziady” (reż. Maja Kleczewska), „Kurka wodna albo urojenie” z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (reż. Igor Gorzkowski), „Lalka” z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (reż. Radosław Rychcik) i „Lilla Weneda” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Grzegorz Wiśniewski) – to najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 roku, które zostaną zaproszone do udziału w finale ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa”, czyli tegorocznych, 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Wyboru, spośród 35 zgłoszonych do Konkursu przedstawień, dokonała Komisja Artystyczna w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Ewa Konstancja Bułhak, Zenon Butkiewicz, Tadeusz Kornaś, Beata Popczyk-Szczęsna, Karol Suszczyński, Maryla Zielińska.

Komisja zdecydowała również o przyznaniu nagród dodatkowych twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu. Wyróżniono aktorki i aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej za kreację zbiorową w spektaklu „Zły” w reżyserii Piotra Ratajczaka oraz Beatę Schimscheiner za rolę Iwony i Annę Pijanowską za rolę Izy w przedstawieniu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z Teatru Ludowego w Krakowie. Nie przyznano natomiast Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. Z uwagi na brak zgłoszeń spektakli przygotowanych na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida nie przyznano również nagrody specjalnej z okazji dwusetnej rocznicy urodzin poety. Kwoty przewidziane na obie nagrody (łącznie 40 000 zł) dołączone zostaną do puli nagród 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa.

W tym roku festiwal planowany jest na przełomie maja i czerwca. Podczas przeglądu finaliści powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy.

Do kolejnego, VIII Konkursu na Wystawienie Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” teatry będą mogły zgłaszać spektakle od 1 lutego 2022 roku.

Organizatorzy Konkursu liczą, że mimo rozmaitych utrudnień spowodowanych przez pandemię bieżący rok przyniesie wiele interesujących inscenizacji polskiej literatury i repertuarowych odkryć dowodzących, że klasyka naprawdę potrafi być żywa.

---------------------------------

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Źródło:

Materiał własny