EN

1.04.2025, 16:35 Wersja do druku

Lublin. Premiera „Niewiarygodnej historii Małej S.” w Teatrze Osterwy

fot. mat. teatru

Smutek i depresja to tematy, których dotykamy w przedstawieniu. W skrócie nazywam je rybim poradnikiem: co zrobić, gdy jest się na dnie – powiedziała we wtorek autorka i reżyserka „Niewiarygodnej historii Małej S.” Mira Mańka. Premiera w Teatrze Osterwy w Lublinie - w sobotę.

Inne aktualności

Spektakl Miry Mańki nawiązuje do baśni „Mała syrenka” Hansa Christiana Andersena. Poza tą znaną historią, twórcy przedstawienia dotykają jeszcze innych tematów, przede wszystkim doświadczenia smutku przez młodsze osoby, ale też doświadczenia depresji przez starszych.

„W przedstawieniu poruszamy tematy, które w skrócie nazywam rybim poradnikiem: co zrobić, gdy jest się na dnie. Próbujemy rozmawiać o tym doświadczeniu smutku i lęku w taki sposób, który je trochę oswaja, rozbraja, a trochę sprawia, że łatwiej nam jest rozumieć wszystko to, co się w nas dzieje” – wyjaśniła reżyserka podczas wtorkowej próby medialnej.

Jej zdaniem o smutku można rozmawiać też w sposób zabawny i z poczuciem humoru. Pod warstwą śmiechu jest – jak podkreśliła – materiał do przemyślenia, który może stać się przestrzenią do rozmowy rodziców z dziećmi, ale też do rozmów samych ze sobą.

Główna bohaterka Mała S. to dziewczyna, która doświadcza smutku swojego ojca i żeby móc funkcjonować, wyobraża sobie całą ekipę zmyślonych przyjaciół, w tym wypadku ryb. Wśród nich są m.in. Edka Krewetka, Dorada, Wąż Morski, Fisz Pomade, Złota Rybka, Mądra Ryba, Gupik. „Całe środowisko, które tu oglądamy jest w jakimś sensie zmyślonym światem tej dziewczyny, która przechodzi kolejne etapy rozumienia tego, co się w niej dzieje” – wskazała reżyserka.

W pewnym momencie spotyka księcia - choć ostatecznie okazuje się kim innym – i to spotkanie sprawia, że wzajemnie są w stanie się uratować. „Ta historia u Andersena prowadząca do miłości romantycznej, tutaj prowadzi do przyjaźni, do czegoś, co pozwala jakoś uwolnić się z tych najsmutniejszych momentów i pójść dalej” – zaznaczyła Mira Mańka.

Spektakl rekomendowany jest dla widzów powyżej 8 lat.

Premiera odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia br. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Źródło:

PAP