EN

27.02.2024, 16:27 Wersja do druku

Warszawa. Wiceszefowa MKiDN spotkała się przedstawicielami teatrów muzycznych i operowych

"Traktujemy to zaproszenie jako rzecz istotną dla naszego środowiska" - powiedział PAP dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku Romuald Wicza-Pokojski. Poinformował, że podczas spotkania sekretarz stanu w MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus otrzymała projekt ustawy o emeryturach dla tancerzy.

Inne aktualności

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku powiedział PAP, że na spotkaniu dyrektorzy teatrów muzycznych i operowych, współpracujący w ramach Konferencji Dyrektorów Teatrów Muzycznych i Operowych, przekazali wiceminister Scheuring-Wielgus projekt ustawy o emeryturach dla tancerzy.

Podkreślił, że ta sprawa jest dla nich "kluczowa", ponieważ od kilkunastu lat tancerze nie mają prawa do wcześniejszej emerytury. Zwrócił uwagę na specyfikę tego zawodu. "To jest chyba jeden z nielicznych przypadków, w którym osoby wykonujące ten zawód nie są w stanie pracować do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego" - powiedział Wicza-Pokojski.

Poinformował, że wiceminister kultury zadeklarowała zaangażowanie się w sprawę.

Podczas spotkania poruszono też kwestię ustawy o artystach zawodowych, przyszłej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej (1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie UE - PAP) oraz pracach nad organizacją Kongresu Kultury. Wicza-Pokojski zaznaczył, że pierwszy raz przedstawiciele wszystkich teatrów muzycznych i operowych otrzymali zaproszenie na spotkanie w MKiDN. "Traktujemy to zaproszenie jako rzecz istotną dla naszego środowiska" - podkreślił.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji m.in.: Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Syrena w Warszawie, Teatru Muzycznego w Łodzi, Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, Opery Lubelskiej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Polskiej Opery Królewskiej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Opery Śląskiej, Teatru Muzycznego Capitol, Opery Krakowskiej, Opery Wrocławskiej, Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Źródło:

PAP