Premiera Polskiej Opery Królewskiej „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” Georga Friedricha Haendla w reż. Waldemara Raźniaka odbędzie się 4 kwietnia w Teatrze Królewskim w Warszawie – poinformowała PAP Anna Czajka z działu promocji POK.
"Skoro treść libretta jest alegoryczna, zamiast budować iluzjonistyczne prospekty i przenosić widzów w odległe rzeczywistości, postanowiliśmy skupić się na oddziaływaniu zmysłowym i dialogu z historią, cytując współczesność rozmaitymi rozwiązaniami technologicznymi i kostiumowymi" - powiedział reżyser Waldemar Raźniak cytowany w informacji.
Reżyser, "wpisując muzyczne dialogi we współczesną narrację i nieoczywistą koncepcję realizacyjną, stawia odważne, angażujące publiczność pytania o rolę wartości w świecie, w którym za wiedzę i rozumienie płaci się wysoką cenę".
"Jeśli wierzyć relacjom pierwszego biografa kompozytora – Johna Mainwaringa, przebywający w Hamburgu 20-letni Georg Friedrich Haendel z nutą pogardy spoglądał na partytury włoskich twórców. Wkrótce jednak ziściły się słowa Ferdinanda de Medici, że Haendlowi potrzeba jedynie podróży do Włoch, by przekonać go do stylu i gustu, które tam dominują. Rzeczywiście zanurzenie w artystycznym życiu Florencji, Rzymu, a potem Neapolu i Wenecji nadało dojrzałemu stylowi kompozytora szczególnej oryginalności i wyrafinowania" - czytamy w informacji o kompozytorze.
"Il trionfo del Tempo e del Disinganno" z 1707 r. jest właśnie jednym z owoców podróży do Italii. "To oratorium napisane dla Rzymu, nazwane przez Romaina Rollanda utajoną operą. W mieście obowiązywał wówczas kościelny zakaz wystawiania drammi per musica, co nie studziło estetycznych potrzeb elitarnej grupy odbiorców, rozkochanych w pełnej przepychu twórczości dramatycznej" - napisano o dziele.
Libretto przygotowane dla Haendla przez kardynała Benedetta Pamphiliego dotyczy natury piękna, istoty prawdy, granic przyjemności i nieuchronności upływu czasu.
Twórcą opery jest Georg Friedrich Haendel. Kierownictwo muzyczne sprawuje dyrygent Krzysztof Garstka. Reżyseria - Waldemar Raźniak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Barbara Guzik. Za reżyserię światła odpowiada Ada Bystrzycka. Projekcje - Wojciech Kapela.
Występują: Iwona Lubowicz / Julia Pliś (Bellezza), Aneta Łukaszewicz / Justyna Rapacz (Piacere), Jakub Foltak / Anna Radziejewska (Disinganno), Aleksander Rewiński / Sylwester Smulczyński (Tempo) oraz Patrycja Grzywińska, Joanna Lichorowicz-Greś, Vova Makovskyi i Wojciech Wereśniak (Aktorzy).
Zagra Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki.
Premiera "Il trionfo del Tempo e del Disinganno" - 4 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 5 kwietnia.