EN

3.04.2025, 15:07 Wersja do druku

Warszawa. Zakończył się nabór scenariuszy do konkursu Teatru TV „Narracje nieobecne"

31 marca o północy zakończył się nabór tekstów w pierwszej edycji konkursu „Narracje nieobecne" na scenariusz dla Teatru Telewizji – motywem przewodnim pierwszej edycji jest pandemia COVID-19.  Wpłynęło prawie 250 zgłoszeń, które po weryfikacji pod kątem formalnym zostaną przekazane komisji selekcyjnej. Do końca maja komisja wskaże listę dwudziestu scenariuszy, które przejdą do kolejnego etapu. Ogłoszenie zwycięzców Konkursu odbędzie się 27 czerwca, podczas gali otwarcia 24 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

Wpłynęło prawie 250 zgłoszeń, które po weryfikacji pod kątem formalnym zostaną przekazane komisji selekcyjnej. Do końca maja komisja wskaże listę dwudziestu scenariuszy, które przejdą do kolejnego etapu. Ogłoszenie zwycięzców Konkursu odbędzie się 27 czerwca, podczas gali otwarcia 24 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

„Narracje nieobecne” to otwarty, doroczny konkurs na scenariusz dla Teatru Telewizji. Jego misją i ideą jest wprowadzanie do repertuaru Teatru Telewizji historii, które – z różnych powodów – pozostają nieobecne w głównym nurcie kultury. Powstanie „Narracji nieobecnych” wiąże się zarazem z przekonaniem, że Teatr Telewizji może być żywym i istotnym medium tylko o tyle, o ile pozostaje otwarty na skomplikowaną współczesność, zarówno na poziomie poruszanych tematów, jak i formy, którą operuje – i dlatego organizatorzy konkursu zapraszają osoby piszące, autorki i autorów, do poszukiwań nowych wymiarów języka Teatru Telewizji i do podejmowania prób twórczych redefinicji tego, czym może być medium Teatru Telewizji.

Motywem przewodnim pierwszej edycji konkursu „Narracje nieobecne” jest pandemia COVID-19 – doświadczenie, które radykalnie przemodelowało kształt naszego społecznego życia, a które pozostaje zarazem przez polską kulturę omijane i nieprzepracowane, symptomatycznie nieopowiedziane.

Główna nagroda w konkursie to 50 tys. złotych oraz realizacja w Teatrze Telewizji. Jury może ponadto przyznać dodatkowe wyróżnienia: 20 tys. złotych oraz 10 tys. złotych. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas 24 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

W skład komisji dokonującej preselekcji tekstów wchodzą:

Piotr Olkusz (przewodniczący komisji) – adiunkt w Katedrze Badań Kulturowych Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca na wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”, recenzent portalu teatralny.pl. Zajmuje się współczesnym teatrem i dramatem europejskim oraz francuskim teatrem XVIII stulecia. Jest także tłumaczem tekstów teoretycznych i literackich.

Mateusz Górniak – pisarz i dramaturg, autor „Trash Story” i „Dwóch powieści ruchu”, w tym roku ukaże się jego nowa powieść pod tytułem „Ćpun i Głupek”. Pracował między innymi w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Nowym Teatrze w Warszawie, gdzie w sezonie 23/24 odbywał rezydencję dramaturgiczną w ramach której przygotował „Adaptację Jutuba”.

Magdalena Ożarowska – krytyczka teatralna, teatrolożka, fotografka i pracownica kultury. Ukończyła Wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała również na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie łączy zainteresowania teatralno-fotograficzne. Weganka, psiara i grzybiara.

Magdalena Rewerenda – dr nauk o sztuce, teatrolożka, badaczka teatru i dramatu współczesnego, adiunktka w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; recenzentka regularnie współpracująca z dwutygodnikiem "CzasKultury.pl".

Daria Sobik – dramaturżka, dramatopisarka. Pracowała przy spektaklach m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie i New National Theatre w Tokio. Jej sztuki publikował miesięcznik „Dialog” i „Notatnik Teatralny”.

Źródło:

Materiał nadesłany