EN

3.04.2025, 10:23 Wersja do druku

Wrocław. Nowy cykl teatralny w DCF

Z Dużej Sceny na Duży Ekran – nowy cykl, powstały we współpracy Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Teatru Polskiego we Wrocławiu – startuje 10 kwietnia w DCF.

fot. mat. organizatora

Już 10 kwietnia (czwartek) kino DCF startuje z nowym cyklem Z DUŻEJ SCENY NA DUŻY EKRAN, który powstał we współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Specjalnie dla wrocławskiej publiczności zaplanowaliśmy podróż przez najciekawsze przedstawienia Teatru Polskiego we Wrocławiu ostatnich dekad. Widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie głośne realizacje Jerzego Grzegorzewskiego, Eugeniusza Korina, Pawła Miśkiwiecza, czy Jerzego Jarockiego w znakomitych zapisach archiwum Teatru Telewizji. Każdorazowo projekcje będą wzbogacone krótkimi wprowadzeniami o sztuce i jej twórcach oraz spotkaniami z gośćmi.

Serię wyjątkowych spotkań otworzymy zapisem spektaklu ZŁOWIONY – REKONSTRUKCJE w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (9 kwietnia obchodzimy 20. rocznicę jego śmierci). Spektakl ten ma niezwykłą historię – reżyser wznowił go jednorazowo po pożarze Teatru Polskiego w 1994 roku. To opowieść o życiu, śmierci i roli, jaką sztuka odgrywa w naszym świecie. Po pierwszej projekcji 10.04 o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie z: 

Marylą Zielińską – autorką biografii Jerzego Grzegorzewskiego, uznanej przez Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych za najlepszą książkę o teatrze w 2023 roku.

Michałem Zdunikiem – reżyserem, dramatopisarzem, eseistą i kompozytorem muzyki teatralnej.

Wprowadzenie poświęcone recepcji twórczości Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu przedstawi Justyna Oleksy – założycielka Teatru Czterech i edukatorka we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł.

10.04 godz. 19.00 | ZŁOWIONY – REKONSTRUKCJE | reż. Jerzy Grzegorzewski | 1994

Po pożarze Teatru Polskiego w 1994 roku Jerzy Grzegorzewski we wznowionym jednorazowo ZŁOWIONYM - REKONSTRUKCJACH odwrócił plany - tak jakby chciał odwrócić nieodwracalne. Widzowie zasiedli na scenie, a wypalone ruiny widowni teatru stanowiły plastyczną metaforę rozwijającą motywy opowieści o życiu i śmierci, o tworzeniu i niemożliwości tworzenia, o nieustannym odradzaniu się sztuki w umierającym świecie. Przekora wybitnych artystów wygenerowała sytuację, w której niespodziewanym optymizmem tchnęła każda kwestia i każda nabrała dodatkowych, nowych kontekstów. 

REŻYSER: Jerzy Grzegorzewski urodził się 86 lat temu, 9 kwietnia obchodzimy 20. rocznicę jego śmierci. Artysta-wizjoner, reżyser teatralny i telewizyjny, scenograf, malarz, dramaturg, dyrektor. Tadeusz Różewicz takimi słowami opisywał planetę teatru Jerzego Grzegorzewskiego: „Z latami zaczarowane kredowe koło teatru Grzegorzewskiego zamieniło się w czarodziejską kulę. Kula ta pełna niezwykłych snów, marzeń, obrazów i dźwięków krąży po niebie i piekle polskiej sztuki teatralnej”.

W kolejnych miesiącach przygotowaliśmy zapisy spektakli:

12.06 | TRANS-ATLANTYK | reż. Eugeniusz Korin | 1984

16.10 | PRZYPADEK KLARY | reż. Paweł Miśkiewicz | 2007

11.12 | HISTORIA PRL WEDŁUG MROŻKA | reż. Jerzy Jarocki | 1999

Kuratorką cyklu jest Elżbieta Małecka – archiwistka, która w Teatrze Polskim we Wrocławiu pracuje od 1984 roku. 

Źródło:

Materiał nadesłany