EN

5.06.2023, 09:30 Wersja do druku

Warszawa. Warsztaty muzyczne dla dzieci inspirowane twórczością Bogusława Schaeffera

Inne aktualności

9 czerwca w Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 8-14 lat.

fot. mat. organizatora

Twórczością w łeb, ale z odrobiną kultury - program warsztatów dla dzieci z muzyki improwizowanej opartych na twórczości Bogusława Schaeffera”

9 czerwca, godz. 10.30-15.00 (z przerwą)

Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta ul. Marszałkowska 55/73, lokal 1A (wejście przy lecznicy IZIS, domofon 101, 1 piętro)

Zapraszamy dzieci w wieku 8-14 lat. Zapisy trwają do 7 czerwca do godz. 18.00 pod adresem aureaporta.fundacja@gmail.com (ilość miejsc ograniczona).

Interdyscyplinarne warsztaty improwizacji dla dzieci szkół podstawowych organizowane przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Opracowany we współpracy z zespołem "Małe Instrumenty" oraz muzykami Piotrem Zaufalem, Krzysztofem Nowakowskim, Mateuszem Adamczykiem program nie wymaga muzycznego przygotowania, a otwartość interpretacji grafik muzycznych oraz gatunku Teatru Instrumentalnego Schaeffera stanowi przyczynek do wprowadzenia w świat polskiej awangardy i jej bogactwa brzmienia. Atrakcyjna forma warsztatów oparta na interakcji muzycznej uczestników umożliwia wypracowanie i pogłębienie zainteresowania otaczającym światem dźwięków stanowiąc równocześnie pozytywne doświadczenie uczestnictwa w kulturze dzięki końcowej kreacji artystycznej na zakończenie zajęć. Dobór instrumentarium jest dodatkową zachętą do aktywnego uczestnictwa w budowaniu wrażliwości muzycznej młodych ludzi, co przełożyć się może na dalsze poszukiwania ścieżek rozwoju.

Projekt stanowi uzupełnienie edukacji muzycznej i kulturalnej i ma na celu przybliżenie wartościowych zjawisk awangardy muzycznej na przykładzie twórczości Bogusława Schaeffera - partytur i grafik muzycznych oraz koncepcji Teatru Instrumentalnego. Dorobek artystyczny Schaeffera ma ogromny potencjał edukacyjny, niewykorzystywany dotąd w dyskursie uczestnictwa i wprowadzania w świat muzyki.

Zebrane z warsztatów doświadczenia posłużą Fundacji do opracowania wprowadzenia do możliwości wykorzystania improwizacji i zabaw muzycznych dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, począwszy od projektowania i samodzielnego tworzenia instrumentów aż do przedstawienia możliwości ich wykorzystania. Chęć przybliżenia nieznanych koncepcji awangardy muzycznej XX wieku w oparciu o twórczość Bogusława Schaeffera stała się przyczynkiem do zaprojektowania działań warsztatowych.

Stworzenie przestrzeni do grania na instrumentach dzieciom, które nie mają na co dzień dostępu do takich aktywności może przyczynić się do innego spojrzenia na otaczające nas dźwięki i wzbudzić chęć do poszukiwania własnej drogi praktyki muzycznej.

Warsztaty w Warszawie poprowadzą perkusista Krzysztof Nowakowski i gitarzysta basowy Piotr Zaufal (muzycy grający m.in. z Marcinem Wyrostkiem).

Program:

1. Wykonanie przez instrumentalistów utworów bazujących na twórczości Bogusława Schaeffera.

2. Przedstawienie całej gamy instrumentów perkusyjnych profesjonalnych…

3… oraz takich, które można wykonać samemu

4. Nauka gry na poszczególnych instrumentach

5. Próba wspólnego wykonania utworów improwizowanych

O prowadzących:

Krzysztof Nowakowski – perkusjonista, pedagog, absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach, nagrał ponad 20 płyt i zagrał ponad 1500 koncertów (w tym ok. 800 z Piotrem Zaufalem). Interesuje się muzyką jazzową. W swoim domu wdraża wszystkie nowe zielone technologie i zmierza do całkowitej zeroemisyjności.

Piotr Zaufal – basista, psycholog , absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego, nagrał ponad 20 płyt i zagrał ponad 1200 koncertów (w tym ok. 800 z Krzysztofem Nowakowskim. Prowadzi ekogospodarstwo. Kocha Ukrainę i Ukraińców.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Źródło:

Materiał nadesłany