EN

14.08.2024, 16:25 Wersja do druku

Mazowieckie. 21. Festiwal Ensemble w Pałacu w Radziejowicach – od 31 sierpnia

Inne aktualności

21. Festiwal Ensemble potrwa od 31 sierpnia do 8 września w Nowym Domu Sztuki w Pałacu w Radziejowicach (woj. mazowieckie). W programie koncerty muzyki klasycznej z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz pokaz aktorski – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa festiwalu Agata Szakiel.

"Przed publicznością koncerty muzyki klasycznej z udziałem wybitnych instrumentalistów, m.in. Jakuba Jakowicza, Marcina Markowicza, Jakoba Kullberga czy Mackenzie'ego Melemeda, oraz pokaz aktorski pod kierunkiem znakomitego aktora i pedagoga Cezarego Kosińskiego" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "Festiwal Ensemble ma unikatową formułę, bowiem składa się z części warsztatowej, skierowanej do wybranych studentów najlepszych szkół artystycznych w Polsce i za granicą, oraz z części otwartej, skierowanej do szerokiej publiczności, w której prezentowane są efekty intensywnej pracy twórczej".

"W tym roku czeka nas sześć koncertów klasycznych oraz pokaz aktorski. Grono profesorów XXI edycji Festiwalu Ensemble stanowią: Mackenzie Melemed (fortepian), Jakub Jakowicz (skrzypce), Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Marcin Markowicz (skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Jakob Kullberg (wiolonczela), Maciej Młodawski (wiolonczela), Sebastian Aleksandrowicz (obój), Tomasz Januchta (kontrabas). Warsztaty teatralne poprowadzą Cezary Kosiński oraz Oskar Hamerski. Utytułowanym artystom towarzyszyć będzie 19 studentów najlepszych szkół artystycznych w Polsce i za granicą" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "muzyczny program XXI Festiwalu Ensemble bezpośrednio nawiązuje do kobiecego aspektu w historii muzyki". "W Radziejowicach postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co niepowtarzalnego do kultury muzycznej na przestrzeni wieków wnosiły kobiety" - napisano.

"Program przypomni niezwykłe postacie i ich znane, a niekiedy zbyt rzadko wykonywane dzieła. Publiczność oraz uczestnicy festiwalu usłyszą utwory słynnej Hildegardy z Bingen, działającej w XII wieku niemieckiej zakonnicy, kompozytorki, poetki, wizjonerki i uczonej. Romantyzm reprezentować będą Fanny Mendelssohn-Hensel (Kwartet smyczkowy Es-dur) i Louise Farrenc (Kwintet fortepianowy a-moll op. 30), której twórczość cieszyła się dużym poważaniem wśród współczesnych, pozytywnie na jej temat wypowiadał się Robert Schumann" - zapowiedziano.

"Rebecca Clarke (1886–1979), opisana przez Stephena Banfielda jako najwybitniejsza brytyjska kompozytorka międzywojennego pokolenia, skomponowała 95 utworów", a "podczas festiwalu zaprezentowane zostanie jej Trio fortepianowe" - napisano. "Przedstawiona będzie też twórczość Sofiji Gubaiduliny – razem z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Arvo Pärtem czy Johnem Tavenerem zalicza się ją do nurtu nowej muzyki religijnej. Inna bohaterka festiwalu to znana współczesna kompozytorka Hanna Kulenty" - czytamy o festiwalu. Wyjaśniono, że "dzieła wykonywane będą w szerokim kontekście twórczości XVIII, XIX i XX wieku (Mozart, Haydn, Beethoven, Dubois, Britten, Brahms, Hummel, Wajnberg)".

Jak przypomniano, "przez 18 lat Festiwal Ensemble odbywał się w Zamku Książ w Wałbrzychu". "W 2022 r. przeniósł się do przepięknych przestrzeni Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Zamek, Pałac, Dwór Modrzewiowy, Nowy Dom Sztuki oraz wiele innych miejsc wchodzących w skład radziejowickiego kompleksu – to idealna sceneria dla wszystkich festiwalowych wydarzeń" - czytamy w informacji.

"Koncert inauguracyjny, zgodnie z wieloletnią tradycją festiwalu odbywający się wyłącznie w wykonaniu festiwalowych profesorów, zaplanowany jest na sobotę 31 sierpnia na godz. 19 w Nowym Domu Sztuki w Pałacu w Radziejowicach" - zapowiedziano.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie: https://ensemblefestival.org/program/.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ensemble, a współorganizatorem Dom Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne