EN

14.08.2024, 14:33 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera „ahat ili. Siostra bogów” w reż. Anny Augustynowicz – na koniec sezonu w Polskim

W środę, 14 sierpnia, ruszyła sprzedaż biletów na spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz, którego premiera odbędzie się w ostatni dzień sierpnia – zamknie on sezon artystyczny 2023/2024 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Spektakl jest adaptacją książki „ahat ili. Siostra bogów” autorstwa Olgi Tokarczuk zawierającej komentarz Zbigniewa Mikołejki.

fot. Aleksandra Rzęska/mat. teatru

Ile trzeba ludzkich poświęceń, żeby odkupić śmierć boga? Twórcy i twórczynie spektaklu próbują znaleźć odpowiedź na to i inne pytania, by każdy mógł odnaleźć w nich ich własny sens.

Mit o sumeryjskiej bogini wojny i miłości, Inannie, która zstąpiła do podziemnej krainy umarłych, by po kilku dniach powrócić do świata żywych, zostawił ślad w tekstach starożytnego Babilonu, Grecji, a także w kulturze chrześcijańskiej. Na scenie główną bohaterką nie będzie jednak bogini, a jej służąca oraz przyjaciółka, zwykła śmiertelniczka – Nina Szubur, która staje się przewodniczką po świecie bogów, niosąc w sobie poświęcenie za boginię płodności i wojny.

Tekst zabiera nas w podróż przez tysiąclecia aż do postcywilizacji, odkrywając to, co w ludzkości jest niezmienne od początku jej istnienia. Twórcy i twórczynie próbując zrozumieć dlaczego Inanna zeszła do podziemi, sięgają w głąb ludzkiej otchłani, tym samym pomagając przezwyciężyć lęk przed śmiercią – jest to tekst uzdrawiający. Zachęca nas, by nie bać się konfliktowości, która jest w nas wszystkich.

Spektakl jest adaptacją książki Olgi Tokarczuk „ahat ilī. Siostra bogów” zawierającej erudycyjny komentarz Zbigniewa Mikołejki – wybitnego religioznawcy.

Premiera spektaklu odbędzie się 31 sierpnia (sobota) o godzinie 19:00 na małej scenie TPB. Pokazy popremierowe odbędą się 1 września (niedziela) o godzinie 18:00 oraz 3 września (wtorek) o godzinie 19:00.

Na deskach Teatru Polskiego w role bohaterów sumeryjskiego mitu o bogini wojny i miłości, Inannie, wcielą się: Zhenia Doliak, Adam Graczyk, Mirosław Guzowski, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Paweł Paczesny, Michał Surówka, Małgorzata Witkowska.  Scenografię stworzy Marek Braun, muzyką zajmie się Jan Marek Kamiński, za videoart oraz światło odpowiedzialny będzie Wojciech Kapela, a kostiumy przygotuje Tomasz Armada. Inspicjentem spektaklu będzie Adam Pakieła.

Spektakl reżyseruje Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna, w latach 1992-2022 roku dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie. Pracowała też m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Starym Teatrze w Krakowie. Jej najnowszą premierę, „Matkę” Witkacego, można oglądać w stołecznym Teatrze Ateneum. Prowadzi seminarium reżyserskie w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Znana jest z odważnego sięgania po dramaturgię współczesną z Polski i Europy oraz autorskie odczytania klasyki dwudziestowiecznego dramatu. Do historii polskiego teatru przeszły jej realizacje, które otworzyły erę „nowego teatru” w Polsce - „Młoda śmierć” Grzegorza Nawrockiego, „Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu” Wernera Schwaba, „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza. Jej najgłośniejsze spektakle ostatnich lat to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Ślub” Witolda Gombrowicza i „Odlot” Zenona Fajfera.

Jest laureatką ponad czterdziestu nagród m.in. Laur Konrada, Paszport Polityki, Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Festiwalu „Wyspiański” w Krakowie. W ostatnim czasie  dwukrotnie nagrodzona została nagrodą im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr” za reżyserię „Ślubu” (2017) i „Odlotu” (2022).

Bilety dostępne są w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Źródło:

Materiał nadesłany